NVIDIA

Wiemy, kiedy nowy GeForce! Ale już teraz starsze karty NVIDIA są zauważalnie tańsze

Kamil Pieczonka
Wiemy, kiedy nowy GeForce! Ale już teraz starsze karty NVIDIA są zauważalnie tańsze
5

Pojawiają się kolejne plotki na temat nadchodzącej generacji kart graficznych od NVIDIA. Minęło już ponad 2 lata od premiery Pascala, więc pojawienie się nowego GPU jest bardziej niż oczekiwane. Według ostatnich doniesień, pierwsze karty z Turingiem, należące do serii Founders Edition, mogą trafić do sklepów już w drugiej połowie lipca.

Tak przynajmniej wynika z artykułu opublikowanego na łamach serwisu Tom's Hardware, który cytuje dobrze poinformowane, ale anonimowe źródło związane z branżą. NVIDIA podobno już w połowie czerwca rozpocznie dostawy GPU i pamięci do swoich partnerów, którzy będą mogli wtedy przystąpić do wdrażania własnych projektów nowych kart. Ten proces potrwa zapewne 2-3 miesiące, dlatego karty od takich firm jak ASUS, MSI czy Gigabyte zobaczymy w sklepach dopiero na przełomie sierpnia i września.

NVIDIA daje sobie fory

Tym samym NVIDIA daje sobie kilkutygodniową przewagę, bo oficjalnie zaprezentuje nowe GPU, znane pod kodową nazwą Turing, prawdopodobnie już w połowie lipca. Chwilę później rozpocznie też sprzedaż kart z serii Founders Edition, czyli tzw. referencyjnych modeli. Patrząc na poprzednie premiery nie jest to nic nowego. Niestety karty z tej serii mają jedną wadę, a mianowicie system chłodzenia, który wyraźnie ustępuje kulturą pracy innym rozwiązaniom. Dla tych, którzy jednak nie mogą się doczekać aby wydać około 3000 PLN na nową kartę graficzną, nie będzie to zapewne problemem ;-).

Co ciekawe nadal nie wiemy czy nowe karty otrzymają miano GTX 1180 czy może GTX 2080. Ba, nie wiadomo nawet w jakim kontekście występuje nazwa Turing, czy chodzi tu o architekturę czy tylko o nazwę własną dla chipu, który "zasili" GTX 1180/2080. O domniemanej specyfikacji już pisałem, GTX 1180 ma posiadać 3584 rdzenie CUDA, 224 jednostki TMU i 64 ROP oraz aż 16 GB pamięci GDDR6 o przepustowości bagatela 384 GB/s.

Nie jest też wykluczone, że równocześnie zadebiutuje też model GTX 1170, który może zostać wyposażony w 2688 rdzenie CUDA oraz 8 lub 16 GB pamięci GDDR6, taktowanej nieco niższym zegarem niż ta w GTX 1180. Ta karta również powinna być szybsza od GTXa 1080, a do tego według przecieków ma pobierać tylko 140-160W pod obciążeniem. Zaskakująco mało.

Stare karty graficzne tanieją

Jedno jest pewne, nowe modele będą na samym początku drogie, dlatego jeśli nie chcecie czekać, to teraz może być dobry moment na kupno nowej karty. W ostatnich tygodniach poprawiła się znacznie dostępność wszystkich kart z rodziny GeForce, a w ślad za tym spadły również ceny. Według porównywarki cenowej umieszczonej na stronach NVIDIA, GeForce GTX 1080 jest już dostępny za około 2500 PLN. GTX 1070 można kupić za 2100 PLN, a GTX 1060 w wersji 6 GB poniżej 1300 PLN. GTX 1060 w wersji 3GB kosztuje niespełna 1000 PLN, a całkiem przyzwoity GTX 1050Ti w wersji z 4 GB pamięci można kupić za nieco ponad 700 PLN.

Biorąc pod uwagę, że w ostatnich tygodniach dosyć wyraźnie podrożał dolar amerykański, to wygląda na to, że wreszcie wróciliśmy do cen sprzed ponad pół roku. Jeszcze w styczniu za GTX 1060 w wersji 3 GB trzeba było zapłacić niemal 1500 PLN.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu