NVIDIA

GeForce GTX 1180 pojawił się w bazie GPU-Z, specyfikacja robi wrażenie

Kamil Pieczonka
GeForce GTX 1180 pojawił się w bazie GPU-Z, specyfikacja robi wrażenie
50

Wszystko wskazuje na to, że wielkimi krokami zbliża się ten okres, kiedy na rynek trafią wreszcie nowe karty graficzne. AMD podobno już ma działające sample kart bazujących na architekturze Vega 20 wykonanych w technologii 7 nm i powinno być gotowe na ich premierę jeszcze w tym roku. Nieco szybciej mogą jednak zadebiutować karty graficzne od NVIDIA. GeForce GTX 1180 właśnie pojawił się w bazie aplikacji GPU-Z.

GPU-Z to niewielki program, który odczytuje specyfikację i właściwości karty graficznej obecnej w systemie operacyjnym i podaje je w bardzo przystępnej formie. Dodatkowo twórcy aplikacji prowadzą bazę danych ze specyfikacjami wszystkich kart graficznych rozpoznawanych przez ten program. Dzisiaj wraz z nową wersję GPU-Z 2.9.0, do bazy trafiła między innymi specyfikacja karty GeForce GTX 1180, która za kilka miesięcy powinna zastąpić wysłużony już model GTX 1080.

NVIDIA GeForce GTX 1180 - specyfikacja

Wiele wskazuje na to, że NVIDIA może zaprezentować nowe modele swoich GPU już podczas targów Computex, które odbędą się na Tajwanie na początku czerwca. Byłoby to mniej więcej zgodne z oczekiwaniami, że karty trafią do sklepów w trakcie wakacji. Przemawia za tym też fakt, że mniej więcej w tym czasie rozpocznie się też masowa produkcja pamięci GDDR6, które mają trafić do nowych kart graficznych NVIDIA oraz AMD.

Według bazy GPU-Z, GTX 1180 (albo GTX 2080) będzie znacznie wydajniejszy od swojego poprzednika. Zaoferuje między innymi 3584 rdzenie CUDA, podczas gdy GTX 1080 posiada ich "tylko" 2560. Ponadto do dyspozycji mamy mieć 224 jednostki TMU i 64 ROP oraz aż 16 GB pamięci GDDR6 o przepustowości bagatela 384 GB/s. Wyprodukowany przez TSMC chip oznaczony symbolem GV104 (wskazującym na architekturę o kodowej nazwie Volta) dzięki przeniesieniu do mniejszego wymiaru (12 nm vs 16 nm dla GTX 1080) będzie oszczędniejszy i powinien pozwolić na jeszcze wyższe taktowanie. Obecnie w bazie GPU-Z jest mowa o 1405 MHz zegara bazowego i 1582 MHz w trybie boost, ale to się jeszcze może zmienić. Sumarycznie karta może zaoferować wydajność na poziomie 13 TFLOPs, czyli o blisko 50% więcej niż jej poprzednik.

Intel szykuje swoje GPU na CES 2019

Jeszcze ciekawsze informacje serwuje nam serwis TweakTown, który w przeszłości już kilka razy publikował trafne przecieki na temat przyszłych premier. Najnowsza plotka głosi, że Intel będzie gotowy z własną kartą graficzną już podczas targów CES 2019 w styczniu przyszłego roku. Byłoby to zaskakująco szybka premiera, biorąc pod uwagę fakt, że Raja Koduri z AMD zaczął pracować dla Intela dopiero pod koniec zeszłego roku i trudno oczekiwać, aby stworzył kompletnie nowy projekt w kilka miesięcy. Według źródeł TweakTown, Intel pracuje nad swoim GPU już od 2 lat i efekty ma zaprezentować właśnie za nieco ponad pół roku.

Do tej pory mieliśmy tylko kilka przecieków na temat układów graficznych Arctic Sound i Jupiter Sound, ale nie było to nic konkretnego. Co więcej, wcześniejsze doniesienia pozycjonowały te modele znaczenie niżej niż oferta najwydajniejszych kart w obozie NVIDIA oraz AMD. Być może okaże się, że Intel jednak trzymał jakiegoś asa w rękawie. Osobiście nie miałbym nic przeciwko temu, bo trzeci gracz na rynku GPU powinien być pozytywnym bodźcem do rozwoju.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu