Felietony

Gdzie ustawić router WiFi? Podpowiadamy jak uzyskać najlepsze efekty

Błażej Wojciechowski
Gdzie ustawić router WiFi? Podpowiadamy jak uzyskać najlepsze efekty
0

Szybki internet to nie wszystko, co jest potrzebne do prawidłowego działania sieci. Nawet najlepsze łącze nie pomoże, jeśli nie zadbamy o odpowiednie pokrycie sygnałem WiFi naszego domu lub mieszkania. Podpowiadamy gdzie ustawić router, by uzyskać najlepsze efekty.

Dla większości z nas modem dostarczany przez firmy oferujące dostęp do Internetu będzie wystarczający. Pierwsza konfiguracja przeprowadzona przez instalatora, podłączenie wszystkich niezbędnych przewodów. Kilka minut, o ile nie trzeba nic wiercić, i gotowe - można korzystać z bogatych zasobów sieci. Jednak po czasie może okazać się, że taki modem jest niewystarczający - tym bardziej jeśli w domu posiadamy kilkanaście/kilkadziesiąt urządzeń, które chcemy połączyć z siecią. Wtedy trzeba sięgnąć po dodatkowe rozwiązania - w tym router, który zajmie się dystrybucją sieci WiFi po całym mieszkaniu lub domu. Tak długo, jak nie będzie odpowiedniego pokrycia sygnałem w całym domu lub mieszkaniu, o wygodnym korzystaniu z dobrodziejstw Internetu można zapomnieć. W szczególności, gdy korzystamy z serwisów VOD oferujących najwyższą jakość obrazu i dźwięku. O ile telewizor nie jest podłączony do sieci przewodowo, jesteśmy zdani na siłę sygnału WiFi - a im lepszy sygnał, tym stabilniejsze połączenie z siecią.

Gdzie postawić router WiFi? Na co warto zwracać uwagę?

Źródło: Depositphotos

Zakup routera w dzisiejszych czasach nie jest już większym problemem. Na rynku istnieje wiele film oferujących tego typu sprzęt sieciowy. Każdy oferuje podobne funkcje, choć znajdą się też takie, które posiadać będą bardziej zaawansowane rozwiązania poprawiające działanie sieci. Jednak bez względu na to, jaki router kupujemy, ważne jest jego odpowiednie usytuowanie w pomieszczeniu, by w każdym pokoju i zakamarku domu lub mieszkania sygnał był dobry, a podłączone do sieci WiFi urządzenia działały prawidłowo bez żadnych zakłóceń.

Wydawać by się mogło, że najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie routera w centralnym punkcie mieszkania lub domu. To rozwiązanie byłoby idealne, gdybyśmy mieli taką możliwość. Rzeczywistość jest jednak często inna - router musimy połączyć ze "źródłem" internetu jakim najczęściej jest modem udostępniany przez operatora naszej sieci. A i on nie zawsze jest umieszczony w  najbardziej dogodnym miejscu. Warto więc wcześniej pomyśleć o tym, gdzie chcemy mieć modem i ewentualnie router, który zajmie się dalszą dystrybucją sygnału. Ważne jest też odpowiednie ustawienie samych anten zewnętrznych - o ile router jest w nie wyposażony. Inaczej ta kwestia wygląda w przypadku mieszkań, inaczej w domach i pomieszczeniach wielopiętrowych. Pionowe ustawienie anten zapewni dobrą dystrybucję sygnału na tym samem piętrze, na którym znajduje się router. Jeśli jednak chcemy by sygnał dochodził też do pomieszczeń znajdujących się nad nami i pod nami, należy te anteny ustawień w pozycji poziomej. Im więcej anten w routerze tym lepiej, gdyż można dostosowywać je w różnych konfiguracjach.

Stabilne łącze internetowe w domu. Wiele zależy od routera

Jednak nawet najmocniejszy router ustawiony w odpowiednim miejscu nie poradzi sobie z szeregiem przeszkód, jakie napotka na swojej drodze sygnał WiFi. Router zamknięty w szafce gdzieś w rogu pokoju nie zda egzaminu, nawet jest poprawnie skonfigurowany. Ściany, meble, a nawet inne urządzenia elektroniczne. "Zakłócaczy" jest cała masa - lodówki, telewizory, radia, mikrofalówki, głośniki inteligentne i sprzęt oferujący łączność Bluetooth. Umieszczanie routera w ich pobliżu gwarantuje zakłócenia i gorsze działanie sieci. Optymalne jest ustawienie go w przestronnym miejscu na wysokości ok 1 lub 1,5 metra z możliwością wygodnego ustawienia anten, by w sposób prawidłowy rozprowadzały sygnał po najbliższej okolicy.

Sposobem na poradzenie sobie z problemami zasięgu sieci WiFi może być również rozwiązanie w postaci wzmacniacza sygnału. W zasadzie wystarczy go tylko podłączyć do zasilania i skonfigurować dostęp do naszej podstawowej sieci WiFi i gotowe. Alternatywą dla prostych wzmiacniaczy sieci WiFi są urządzenia zgodne ze standardem Mesh WiFi. Zasada ich działania jest bardzo podobna. Powstały one z myślą o dużych mieszkaniach i domach, gdzie nie ma szans aby jeden punkt dostępowy WiFi był w stanie pokryć swoim zasięgiem wszystkie pomieszczenia.

Router, wzmacniacz sygnału i sieci Mesh. Jak poradzić sobie ze słabym zasięgiem?

Oczywiście zawsze można pociągnąć kabel czy wykorzystać moduły PLC, ale konfiguracja kolejnego punktu dostępowego do sieci sprawia, że sami musimy pamiętać o tym, aby swoje urządzenie przełączyć na mocniejszą sieć. Połączenia Mesh mają wiele atutów:  przy braku połączenia kablowego, komunikują się ze sobą równocześnie w pasmach 2.4 i 5 GHz, a dodatkowo automatycznie wybierają najmniej obciążone kanały. Dzięki technologii MIMO komunikacja działa dwutorowo. Nie ogranicza przy tym transferów między kolejnymi punktami.

Źródło: Depositphotos

Kupując router warto pomyśleć, gdzie on będzie umiejscowiony. Jeśli nie da się znaleźć odpowiedniego miejsca, by sygnał WiFi był dostępny w każdym zakątki domu lub mieszkania, z pomocą przyjdą wzmacniacze lub sieci Mesh. Obecne technologie pozwalają rozwiązać niemal każdy problem związanych z problemem słabego zasięgu - warto z nich korzystać.

Grafika: Stock Image from Depositphotos, Unsplash

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu