Samsung

Galaxy A5 i Galaxy A3 - metalowe smartfony Samsunga

Maciej Sikorski
Galaxy A5 i Galaxy A3 - metalowe smartfony Samsunga
14

Dzień bez Samsunga, dzień stracony. Wczoraj pisaliśmy o słabszych wynikach koreańskiego producenta, potem pojawił się wpis dotyczący zmian, jakie zamierza wprowadzić azjatycki gigant. Firma zapowiedziała i przeszła od słów do czynów - zaprezentowano nowe smartfony z linii Galaxy A. W skrócie? Średni...

Dzień bez Samsunga, dzień stracony. Wczoraj pisaliśmy o słabszych wynikach koreańskiego producenta, potem pojawił się wpis dotyczący zmian, jakie zamierza wprowadzić azjatycki gigant. Firma zapowiedziała i przeszła od słów do czynów - zaprezentowano nowe smartfony z linii Galaxy A. W skrócie? Średnia półka wykończona metalem.

Nie ukrywam, że jestem ciekaw, jakie kroki podejmie Samsung, by poprawić wyniki na rynku mobilnym. Jak będzie przebiegała standaryzacja komponentów, czy faktycznie zmniejszy się liczba modeli w ofercie, o ile zostaną ścięte wydatki na marketing. I czy wspomniane przed momentem modele Galaxy A są wskazówką, jak się to potoczy. Przyglądając się tej ofercie można wywnioskować, że Samsung zamierza walczyć o klienta na średniej półce, czyli tam, gdzie popyt jest teraz dość wysoki. Co trafiło na pokład obu modeli?

Galaxy A5

Zacznę od tego, że oba modele posiadają metalową obudowę – dotyczy to całości, nie mamy do czynienia z "mieszańcem" ze sporym udziałem tworzyw sztucznych. Motywem wyróżniającym ma też być dobrej jakości aparat przedni (dobre selfie to podstawa). Sprzęt jest ponoć dedykowany młodym użytkownikom, ale wykorzystanie metalu prawdopodobnie przypadnie do gustu także ludziom w kwiecie wieku – nadal panuje przekonanie, że to lepsze, niż "plastik". Warto wspomnieć też o wparciu dla sieci LTE.

Model z wyższym numerem doczekał się 5-calowego wyświetlacza Super AMOLED o rozdzielczości 1280x720 pikseli, czterordzeniowego procesora o taktowaniu 1,2 GHz, aparatu 13 Mpix (mowa o głównym module foto). Użytkownicy mogą liczyć na 2 GB pamięci operacyjnej oraz 16 GB pamięci wbudowanej (możliwość rozszerzenia z pomocą kart microSD). Obraz dopełniają akumulator o pojemności 2300 mAh oraz Android 4.4.

Galaxy A3

W tym przypadku zastosowano mniejszy ekran: 4,5 cala w rozdzielczości 960x540 pikseli, procesor ten sam, co w A5, aparat główny 8 Mpix. Do tego 1 GB pamięci operacyjnej, 16 GB pamięci wbudowanej oraz bateria o pojemności 1900 mAh. Urządzenie waży 110 g, zapewne zdajecie sobie sprawę z tego, że inteligentne telefony z linii Galaxy A posiadają standardowe zestawy czujników i modułów łączności.

Oba smartfony mają niebawem trafić na rynek. W pierwszej kolejności będą to Chiny, trudno stwierdzić, co wydarzy się potem i kiedy Samsung rozszerzy dostępność sprzętu. Modele mają być dostępne w kilku wersjach kolorystycznych, warto też wspomnieć, że to cienkie urządzenia – grubość obu nie przekracza 7 mm. Pojawia się oczywiście pytanie o ceny, ale te nie są znane. Można jednak założyć, że korporacja nie przesadzi, bo widzi, co dzieje się na rynku - Chińczycy odbierają Samsungowi rynek oferując dobry, a przy tym tani sprzęt. Jeśli modele z linii Galaxy A nie będą na tym polu konkurencyjne to polegną w tym starciu. Należy przy tym pamiętać, że nawet atrakcyjna cena nie będzie gwarantem sukcesu - o klienta trzeba dzisiaj naprawdę powalczyć.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu