Startups

Polski startup Gabi sprzedany za ok. 1,3 miliarda złotych

Kamil Świtalski
6

Polskie startupy świetnie sobie radzą na rynkach międzynarodowych. Gabi jest tego doskonałym przykładem. Założona kilka lat temu firma została przejęta za 320 milionów dolarów.

Firma Gabi powstała w 2016 i stoją za nią: Hanno Fitchner, Krzysztof Kujawa oraz Paweł Olszewski. Startup był pierwszym polskim projektem z branży ubezpieczeniowej, który mógł się pochwalić siedzibą w malowniczym San Francisco. Ich produkt pozwala autmatyzować proces zakupu ubezpieczeń i zapewnia większą przejrzystość stawek, a także umożliwia klientom porównywanie ofert firm ubezpieczeniowych. Dzięki temu mogą szybko sprawdzić która z nich najbardziej im się opłaci.

Od startu Gabi pozyskało ponad 39 milionów finansowania VC od funduszy takich jak Project A, Canvas Ventures, Mubadala Ventures, Northwestern Mutual Future Ventures, Correlation Ventures, CUNA Mutual Group, Securian Ventures i A. Capital Ventures, co pozwalało im się stale rozwijać i rosnąć w siłę. Teraz projekt trafił pod skrzydła globalnego gracza — firmy Experian. To światowy lider w zakresie dostarczania rozwiązań obejmujących ocenę ryzyka kredytowego oraz analizę potencjalnych korzyści przy produktach kredytowych dla sektora detalicznego i korporacyjnego. Korporacja zatrudnia około 20 tysięcy osób w 44 krajach — i stale inwestuje w nowości, a Gabi wygląda jak idealne wzbogacenie ich portfolio.

– Mimo szalonego tempa rozwoju rynku pracy w obszarze technologii informatycznych, udało nam się dość szybko zbudować zgrany zespół w Polsce, który stworzył innowacyjną technologię pozwalającą znacząco odróżnić się od konkurencji – tłumaczy drugi z współtwórców Gabi Paweł Olszewski, CTO kierujący zespołem w Polsce. Jak dodaje, zespół jest wciąż dynamicznie rozwijany. – W 2022 r. możemy się spodziewać praktycznie podwojenia działu technologicznego. Polska ma bardzo dobrych programistów, cenionych w Krzemowej Dolinie, jak również bardzo dobre zasoby kadrowe do wspierania działalności operacyjnej – twierdzi Olszewski. Z kolej Krzysztof Kujawa dodaje, że Gabi ciągle aktywnie rekrutuje pracowników do swojego oddziału w Polsce, a w szczególności informatyków specjalizujących się w Ruby i React.

Polski startup został przejęty za 330 milionów dolarów, czyli około 1,3 miliarda złotych. Ale jak informuje Rafał Stroiński, kierujący zespołem prawników doradzających Gabi, wszystko wskazuje na to że 2021 będzie najlepszym w historii globalnego rynku fuzji i przejęć. W branży technologicznej odnotowano 133-procentowy wzrost takich operacji, a poza tym stale obserwowane są wzrosty w wycenach polskich spółek technologicznych.

Źródło: informacja prasowa

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu