Startups

Petgram - wreszcie startup dla mojego zwierzaka!

Grzegorz Marczak
Petgram - wreszcie startup dla mojego zwierzaka!
3

Jeśli jesteście posiadaczami domowych zwierząt, to Petgram powinien was zainteresować. To bardzo dobrze przemyślane narzędzie, nie tylko monitorujące aktywność waszego zwierzaka i jego lokalizację, ale oferujące również bardzo dużo ciekawych elementów grywalizacji połączonych z aktywnościami społeczności.

Co oferuje Petgram? Przede wszystkim Petgram to aplikacja będąca portalem społecznościowym dla twojego zwierzaka. Po drugie Petgram to również lokalizator GPS dla zwierzaka. I teraz z połączenia tych dwóch elementów powstaje bardzo ciekawe i angażujące rozwiązanie. Mamy bowiem połączenie Instagrama dla zwierzaków z tym, co daje nam lokalizator GPS.

Jak to działa w praktyce? Wychodząc na spacer z moim psem (prześliczny York), uruchamiam funkcję spaceru, ale wcześniej sprawdzam czy dzięki spacerowi mogę zdobyć jakieś punkty. Czy są jakieś cele w pobliżu, które dadzą mi dodatkowe bonusy w sklepach dla zwierzaków, które niedługo zostaną uruchomione w aplikacji. Za sam spacer zresztą też są punkty, mamy wyzwania, które polegają na tygodniowych, miesięcznych i dziennych celach związanych z długością spaceru i przebytymi kilometrami.

Petgram, dzięki lokalizatorowi GPS i karcie SIM po każdym spacerze zapisuje go w naszym profilu, pokazując przebytą trasę oraz przebyty dystans. Najważniejszą dla mnie przynajmniej funkcją Petgrama jest jednak możliwość odnalezienia zaginionego psa. Wiadomo, że mając GPS i kartę SIM widzimy gdzie znajduje się nasza zguba, widzą to jednak również inni posiadacze aplikacji i mogą nam pomóc w szybkim zabezpieczeniu zwierzaka. To jest wartość, którą doceni każdy posiadacz domowego zwierzątka. Mając poprzedniego psa, wiele razy doświadczyłem ucieczek zwierzaka i wiem jakie to jest stresujące. Owszem zawsze się odnajdywał, ale stres dla właściciela jest potężny. Dzięki Petrgramowi szybko sobie z takim problemem dziś poradzimy.

Poza lokalizacją i grywalizacją mamy też (co bardzo zaskakujące jak na tak młodą usługę) bardzo aktywną społeczność, która chętnie bierze udział w różnego rodzaju wyzwaniach czy konkursach (a tych naprawdę nie brakuje) fotograficznych itp. Serwis w przeciągu 9 dni od startu miał ponad 3000 aktywnych użytkowników, z czego 500 osób z wykupioną usługą GPS.

Petgram oferowany jest w dwóch opcjach. Pierwsza to całkowicie darmowy serwis społecznościowy. Druga to urządzenie GPS i serwis społecznościowy. I to ta druga opcja otwiera przed nami całe możliwości usługi wraz z wszystkimi dodatkami i bonusami. Jeśli jednak ktoś nie chce zdecydować się na stały abonament, to może cały czas korzystać z samego portalu społecznościowego.

Ile kosztuje Petgram? Ponieważ mamy w urządzeniu poza GPS kartę SIM (co musi przesyłać nam na odległość lokalizację urządzenia), dlatego mamy też abonament.
Samo urządzenie kosztuje 99 PLN. W skład zestawu wchodzi urządzenie GPS Petgram z kartą SIM, kabel zasilający oraz darmowy miesiąc subskrypcji. Po darmowym miesiącu mamy do wyboru opcje 19,99 PLN miesięcznie, 99 PLN za 6 miesięcy lub 180 PLN za 12 miesięcy.

Czy to dużo? Na to każdy posiadacz zwierzaka musi odpowiedzieć sobie sam. Moim zdaniem Petgram idealnie wybrał grupę docelową swojej usługi. Posiadacze zwierząt domowych, traktują je bardzo często jak część rodziny i rozpieszczają je tak samo jak własne dzieci. Przez rozpieszczanie rozumiem też wydawanie na nie pieniędzy, czego oczywiście beneficjentem będzie właśnie Petgram. Trzeba jednak przyznać, że zasłużonym, bo oferuje bardzo fajne narzędzia bezpieczeństwa i rozrywki.

Petgram to również bardzo dobrze przemyślany biznes, gdzie źródła dochodów na pierwszy rzut oka wcale nie są tak oczywiste. Model biznesowy opiera się bowiem na oczywistej subskrypcji, ale również na marketplace, który zostanie uruchomiony niedługo. Do tego wszystkiego mamy powierzchnie reklamowe wewnątrz aplikacji oraz opcje monetyzacji różnych aktywności użytkowników. Wszystko to składa się na naprawdę dobrze przemyślany model biznesowy.

Grywalizacja jest w tym modelu biznesowym bardzo ważnym elementem i mogę powiedzieć, że wreszcie widzę ją dobrze i przemyślanie wdrożoną. Punkty za aktywność, o których wspominałem nazywają się Petgramami. Im więcej mamy punktów tym taniej możemy kupować rzeczy ze sklepu, a sklepy mają być dobrze zatowarowane i z bardzo szybką dostawą. Tak więc nie tylko nie trzeba będzie szukać ulubionej karmy czy nowej zabawki dla zwierzaka, ale też dostaniemy ją w lepszej cenie prosto do domu. Brzmi bardzo dobrze - zobaczymy jak będzie z realizacją.

Startup od początku powstaje ze wsparciem aniołów biznesu i VC (Black Swan) pozyskując 4 miliony złotych. I muszę powiedzieć, że widać iż dobrze wykorzystał środki powierzone przez inwestorów. Wprawdzie nie wszystkie funkcje serwisu są już dostępne, ale reszta tworzy bardzo spójną koncepcje nie tylko biznesową, ale i funkcjonalną. W tej chwili firma zatrudnia 9 osób.

Oczywiście jak w każdym młodym produkcie zdarzają się jeszcze czkawki aplikacji czy pojedyncze problemy, ale biorąc pod uwagę całość są to znikome problemy.

Jakie są plany i cele Petrama? Przede wszystkim chcą zmniejszyć liczbę zaginionych czworonogów o 20-30%, jednocześnie budując świadomość na temat problemu zaginionych zwierząt. Planują też mocną rozbudowę społeczności (co teraz skutecznie uniemożliwia Covid) o wspólne spotkania, porady, wspólne spacery itp. Biznesowo chcą w 2021 pozyskać kilkadziesiąt tysięcy użytkowników.

Czy na tym etapie polecam Petgram? Jak widzicie moja opinia o całości usługi jest bardzo pozytywna. Wynika to z tego, że jako właściciel psa doceniam wiele z opcji jakie daje mi Petgra. Do tego jest tam zaskakująco aktywna społeczność i naprawdę bardzo fajnie zintegrowane elementy grywalizacji. Aspekt bezpieczeństwa mojego psa jest również bardzo istotny, bo jak pisałem wcześniej wiem co to znaczy szukanie zguby. Dobrze zrobioną i przemyślaną usługę jaką jest Petram mogę więc wam drodzy posiadacze zwierzaków polecić z czystym sumieniem.

Ps. Kończę bo Rocky czeka na spacer a widzę niedaleko na mapie punkty do zdobycia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu