Technologie

Tej aplikacji będę używał z nieukrywaną przyjemnością. Kilka komunikatorów w jednym miejscu!

Jakub Szczęsny
Tej aplikacji będę używał z nieukrywaną przyjemnością. Kilka komunikatorów w jednym miejscu!

Posiadając kilka kont w usługach komunikacyjnych w końcu dojdziemy do takiego momentu, w którym jesteśmy załadowani wręcz programami do ich obsługi lub w niewygodny sposób przełączamy się między kartami przeglądarki - jeżeli wykorzystujemy ich warianty webowe. Niekoniecznie jestem człowiekiem, który dąży do absolutnego porządku - czy to na biurku, czy to w komputerze. Ale konieczność korzystania z kilku komunikatorów to dla mnie pewien problem.

Z pomocą przychodzi Franz, który w prosty sposób łączy w sobie funkcje kilku zintegrowanych z tym kombajnem rozwiązań. Możliwe są integracje z takimi usługami jak Slack, Facebook Messenger, Skype, Hangouts oraz innymi platformami. Jeżeli korzystacie z kilku usług komunikacyjnych jednocześnie, a bardzo chcielibyście zintegrować wszystkie w ramach jednej aplikacji desktopowej - Franz powinien być dla Was.

Zintegrowany komunikator Franz - jak wygląda dodawanie i działanie usług komunikacyjnych?

Ekran startowy komunikatora prezentuje możliwe integracje z bazową aplikacją. Po tym, jak dodamy już jedną z nich i odpowiednio nazwiemy (warte odnotowania jest to, że możemy dodać kilka kont tej samej usługi komunikacyjnej), przechodzimy do nich i logujemy się. Po tym możemy już korzystać z webowej wersji rozwiązania. Tak, Franz to swoisty agregat kilku usług komunikacyjnych jak w przeglądarce - tyle, że bez konieczności jej otwierania. Czyli - dodając na przykład Skype'a, otrzymamy toćka w toćkę to samo, co byśmy ujrzeli w webowej odsłonie platformy Microsoftu.

Jako, że mamy do czynienia z webowymi wersjami usług, nie ma z nimi większych problemów. Slack działa odpowiednio szybko, podobnie jak i Skype, Hangouts oraz Messenger. Poza tym, warto nadmienić, iż sama bazowa aplikacja bardzo sprawnie radzi sobie z obsługą kilku kont jednocześnie, powiadomienia docierają wręcz błyskawicznie i nie zauważyłem, by podczas przełączania się między usługami - kartami występowały jakiekolwiek opóźnienia, a nie dysponuję przecież absolutnie mocarnym sprzętem - Core M + 4 GB.

Jak na razie, beta programu jest dostępna na platformy Windows oraz Linux. Aplikacja na stałe zagości w moim komputerze jako świetne narzędzie spajające kilka usług komunikacyjnych w całość. Jednak to nie załatwia sprawy na urządzeniu mobilnym - nie znalazłem podobnego narzędzia na iOS ani Windows 10 Mobile. W sumie, to też nie wiem, czy chciałbym korzystać z jednego komunikatora do wszystkiego w smartfonie, tam mi to akurat nie przeszkadza. Co innego w komputerze, który stanowi moje główne narzędzie pracy. Pozwala mi to przy okazji uporządkować nieco powiadomienia na komputerze, z których często korzystam i jest ich naprawdę mnóstwo. W smartfonie mam określony "filtr", co mogę na nim robić, a co raczej wykonuję na laptopie.

Franz (beta) do pobrania - tutaj

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu