Felietony

Founder Institute - szkoła dla startupów i jej wychowankowie

Grzegorz Marczak
Founder Institute - szkoła dla startupów i jej wychowankowie
Reklama

Zapraszam gorąco do przeczytania gościnnego postu Krzyśka Kowalczyka na temat Founder Institue czyli szkoły dla przedsiębiorców. Tydzień temu mia...

Zapraszam gorąco do przeczytania gościnnego postu Krzyśka Kowalczyka na temat Founder Institue czyli szkoły dla przedsiębiorców.
Reklama

Tydzień temu miałem przyjemność uczestniczyć w zakończeniu pierwszej edycji programu Founder Institute w Berlinie.

Founder Institute to 4-miesięczny program edukacyjny i mentoringowy dla przyszłych przedsiębiorców technologicznych, którzy chcą rozpocząć działalność związaną z Internetem, oprogramowaniem, elektroniką lub technologiami ekologicznymi.

Kandydaci przechodzą testy wstępne, następnie opłacają czesne (600 dolarów w USA, 900 Euro w przypadku Berlina). Program wymaga poświęcenia średnio 15 godzin tygodniowo, przy czym sama sesja zajęć odbywa się raz w tygodniu i trwa 3.5h, a pozostały czas poświęcany jest na zadania domowe. Aby ukończyć kurs uczestnik (Founder) musi wziąć udział we wszystkich zajęciach, po drugie przygotować wszystkie zadania domowe i grupowe, po trzecie musi ZAŁOŻYĆ firmę a po czwarte wydać warrant subskrypcyjny, uprawniający Founder Institute do objęcia 3.5% udziałów w powstającej firmie, które wchodzą do tzw. bonus pool.

Dodatkowo, w przypadku uzyskania finansowania w wysokości większej niż 50 tysięcy USD uczestnik musi ujścić dopłatę do czesnego w wysokości 4500 dolarów. Sam bonus pool skonstruowany jest tak, iż Instytut ma w nim 15% udziałów, mentorzy 30%, lokalni liderzy programu 25% a założyciele firm (wspólnie) 30%.

Warto zapoznać się z opublikowanym w Quora porównaniem programu FI z Y-Combinator i TechStars - przede wszystkim w przypadku FI można pogodzić program z pracą na pełen etat. Więcej o FI opowiada Christoph Raethke, dyrektor FI w Berlinie:

Reklama

Efektem pierwszej edycji programu jest 9 startupów, które zaprezentowały się inwestorom podczas wieczoru kończącego ich edukację w FI:

1) Ondango - platforma umożlwiająca małym i średnim sklepom stworzenie sklepu na platformie Facebook. Swoją drogą ciekawe jest to, że jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w Niemczech, a w Polsce mamy już lidera (InFlavo Virena) i gromadkę naśladowców - czyli tym razem Polska górą!
2) Nelou - platforma mody projektanckiej (czy tak tłumaczy się designer fashion???), oparta na treściach wideo. Przypadek założycielki Nelou pokazuje, że nie tylko w Polsce można spotkać założycieli startupów mających wygórowane i nieuzasadnione oczekiwania co do wyceny ich firmy - kiedy spytałem ile finansowania szuka odpowiedziała, że "kilku milionów Euro, bo moda to teraz taki modny temat" ;-)
3) CheckGeo - rozwiązanie służące do zarządzania mobilnymi pracownikami (kurierzy, ochrona) stosując podejście Foursquare
4) Guideable- platforma mobilnych przewodników oferowana w modelu "white-label"
5) Veodin efficiency, rozwiązanie monitorujące sposób korzystania z aplikacji komputerowych przez prcowników i sugerujące usprawnienia (np. poprzez stosowanie skrótów klawiaturowych oszczędzających czas), które w skali firmy mogą przynieść duże oszczędności
6) Ticketbroker - zastosowanie mechanizmów znanych z rynków finansowych (np. krótka sprzedaż) na rynku biletów na wyprzedane wydarzenia
7) MyMuseum - platforma pozwalająca (w modelu "white-label") muzeom i galerion stworzyć przewodniki z elementami augmented reality
8) Productslide - repozytorium wszystkich naszych zakupów, z odnośnikami do powiązanych zasobów (instrukcje, gwarancje, etc.), pozwalające na odsprzedaż zakupionych przedmiotów w przyszłości w modelu social commerce
9) Oteeto - zastosowanie nowego, opatentowanej etchnologii do gry w pokera w sieci

Reklama

Właśnie trwa nabór do drugiej edycji programu w Berlinie - osoby, które zgłoszą się do najbliższej niedzieli (13 lutego), nie zapłacą opłaty wstępnej (40 Euro). Organizatorzy zachęcają do zgłoszeń panie - wśród kobiet, które wezmą udział w programie, zostanie rozlosowane stypendium zwalniające z czesnego!

Tym, którzy mają wolną godzinę, dodatkowo polecam zapis prezentacji Adeo Ressiego, twórcy Founder Institute:

Welcome to the Founder Institute from Adeo Ressi on Vimeo.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama