Ciekawe strony

Gdzie założyć teraz forum dyskusyjne? Free Flarum - darmowe i funkcjonalne forum dla każdego

Grzegorz Ułan
Gdzie założyć teraz forum dyskusyjne? Free Flarum - darmowe i funkcjonalne forum dla każdego
1

Pierwszy raz o forum dyskusyjnym Flarum pisałem Wam 6 lat temu, kiedy powstawało to oprogramowanie. Od tego czasu jego twórcy rozwijali go, dodawali nowe funkcje czy obsługiwane języki. Dziś na Product Hunt ogłoszono jego pierwszą stabilną wersję Flarum 1.0.

Mówi się, że czas na fora internetowe już przeminął, jednak cały czas spotykamy w sieci działające z powodzeniem specjalistyczne fora, na których poruszane są konkretne zagadnienia z różnych dziedzin czy choćby fora skupione wokół ulubionych zespołów muzycznych, systemów czy klubów piłkarskich. Warto więc jeszcze spróbować swoich sił i stworzyć takie miejsce w tematyce, która Was interesuje, a być może nie znaleźliście w sieci jeszcze takiego forum.

Free Flarum to doskonały sposób na założenie pierwszego swojego forum. To darmowe, otwartoźródłowe oprogramowanie, które może założyć każdy, nawet bez wykupywania miejsca na serwerze czy domeny.

Na start dostaniemy w miarę atrakcyjny adres w postaci https://naszanazwa.flarum.cloud - wcześniej można było jedynie pobrać oprogramowanie i zainstalować na własnym serwerze. To dobra opcja dla początkujących osób, które chcą sprawdzić czy dany pomysł spotka się z zainteresowaniem internautów. Nie trzeba się tu też martwić, że serwis zniknie z dnia na dzień, Free Flarum działa już od 6 lat.

Przed założeniem forum wystarczy podać jego nazwę i swój adres e-mail, na który przyjdzie wygenerowane hasło do zalogowania się w panelu admina forum.

To wszystko, nasze forum od razu zostaje udostępnione i możemy zacząć je konfigurować, co też jest bajecznie proste. W pierwszej kolejności zmieniamy język na polski oraz wygląd - można włączyć tryb ciemny i wiadomość powitalną - ten górny baner na zrzucie powyżej.

Co ciekawe, możemy włączyć tu różne języki i aktywować rozwijane menu z jego wyborem na stronie głównej naszego forum, jeśli oczywiście chcemy aby korzystali z niego też internauci spoza Polski.

W panelu administracyjnym znajdziemy szereg rozszerzeń ułatwiających korzystanie z forum czy dodających wręcz niezliczoną ilość funkcjonalności, które przydadzą się nam, gdy forum zacznie już działać na dobre. Jednak na początek musimy aktywować jedno z nich, bez którego nasze forum nie będzie w pełni skonfigurowane.

Mowa oczywiście o rozszerzeniu - Tagi i dla ułatwienia nawigacji po nich na stronie - Kategorie. W zakładce z tagami definiujemy główne kategorie i podkategorie naszego forum. Dla wizualizacji jak to wygląda już skonfigurowane zapraszam do działającego forum na tym silniku pod tym adresem.

Po skonfigurowaniu naszych tagów/kategorii, użytkownicy forum przed rozpoczęciem dyskusji będą mogli je wybrać z poziomu wyskakującego okienka, w ten sposób zachowując porządek na stronie, właściwie przyporządkowując ich posty do konkretnej kategorii i podkategorii.

Oczywiście formularz dodawania postów wyposażony jest w podstawowe narzędzia do formatowania tekstu, wstawiania obrazków, cytatów czy kodów.

Na koniec pozostaje już nam tylko skonfigurować grupy użytkowników i nadać uprawnienia. Domyślnie dodane są dwie grupy - Administratorzy i Moderatorzy, ale bez problemu zdefiniować tu można dowolna liczbę grup z różnymi uprawnieniami.

Jeśli chodzi o dostęp do forum na urządzeniach mobilnych, Free Flarum jest responsywne i automatycznie skaluje się do rozdzielczości konkretnego urządzenia.

Tak więc dostajemy do ręki niemal gotowe rozwiązanie do naszego forum internetowego, wystarczy go tylko skonfigurować i dostosować do tematyki, którą chcemy na nim poruszać i forum można już rozgłaszać w sieci, zapraszając do korzystania z niego, no i udzielania się.

Swoje forum założycie bezpłatnie bezpośrednio na stronie Free Flarum.

Źródło: Product Hunt.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu