Ciekawe strony

Lurker.pl przepisany na nowo od zera. Teraz to będzie godna alternatywa dla Wykop.pl?

Grzegorz Ułan
Lurker.pl przepisany na nowo od zera. Teraz to będzie godna alternatywa dla Wykop.pl?
22

Lurker to serwis, który powstał półtora roku temu jako alternatywa dla Wykop.pl. Wtedy pomyślałem, że to kolejny klon, który padnie po kilku miesiącach. Dziś jednak dostałem wiadomość o jego zupełnie nowej wersji. Zobaczmy więc, jak ta alternatywa prezentuje się dzisiaj.

Z Wykopem nie dzieje się dobrze już od jakiegoś czasu, szereg afer związanych z niezbyt jasną i przejrzystą moderacją treści sprawił, że tracą coraz więcej użytkowników. W ostatnim roku odeszło ich 0,5 mln, co przełożyło się także na spadek odsłon o ponad połowę.

Nie wiem, czy te osoby przeszły do innego serwisu, na przykład na Lurker.pl czy odpuściły całkowicie angażowanie w tego typu aktywności. Niemniej konkurencja zawsze jest dobra, być może twórcom Lurker.pl uda się z czasem takową stworzyć.

Na pewno zachęcający jest do tego ich manifest, więc być może to to.

Mamy świadomość, że w internecie nie brakuje portali, gdzie można "fajnie spędzić czas". Lurker.pl to jednak nie kolejna stronka "ze śmiesznymi obrazkami". Chcemy stworzyć wartościowe miejsce z wyjątkową Społecznością, która będzie tworzyć wartościowy content. Bez trolli, bez gimbazy, bez patostrimerów, bez przegrywów i stulejarzy. Bez wyzwisk i zarzutek. Bez podziałów na strony polityczne, religie czy poglądy. Bez faworyzowania którejkolwiek z grup. Całkowicie niezależny portal dla interesujących osób. Skupiamy się na wzajemnym szacunku oraz merytoryce. Wierzymy, że wyjątkowa Społeczność jest w stanie stworzyć naprawdę wyjątkowe miejsce. Miejsce, którego obecnie w polskiej sieci brakuje.

Na Lurker.pl nie ma podziału na „poczekalnię” i „główną”, wszystkie treści lądują na stronie głównej, a użytkownicy mogą dzięki filtrom ustawić sobie, czy mają się na niej wyświetlać wszystkie wpisy, czy tylko najlepsze, popularne, najnowsze lub najstarsze w określonym przedziale czasu.

Poszczególne wpisy można podejrzeć bez przechodzenia na nową stronę w wysuwanym panelu z prawej strony i włączyć się w dyskusje o znalezisku w wielowątkowym systemie komentarzy.

Jednak najważniejsze tu jest to, że twórcy serwisu szczególną uwagę przyłożyli do transparentnego systemu moderacji, czyli coś na co głównie narzekają użytkownicy Wykop.pl. Moderatorzy nie mogę ingerować w treść wpisów, a posty które są moderowane są odpowiednio oznaczane i ich autorzy mają wgląd w to, co jest w nich ewentualnie do poprawienia.

Mam nadzieję, że uda im się wytrwać i być konsekwentnym według przyjętego manifestu, dzięki czemu być może powstanie rzeczywiście jakaś interesująca alternatywa dla Wykop.pl, na czym powinny zyskać oba serwisy, a przede wszystkim ich użytkownicy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu