Ciekawe strony

Grono reaktywacja - Onorg, nowy serwis społecznościowy współtwórcy Grono.net

Grzegorz Ułan
Grono reaktywacja - Onorg, nowy serwis społecznościowy współtwórcy Grono.net
12

Onorg.co, to nowy serwis społecznościowy założony przez Wojciecha Sobczuka, jednego ze współtwórców Grono.net, oraz przedsiębiorcę Patricka Gajda. Serwis już działa w przeglądarce i na urządzeniach mobilnych w aplikacjach dostępnych na Androida i iOS.

Grono.net to był pierwszy serwis społecznościowy w Polsce, którego popularność liczona była w mln użytkowników. Sprawiał przy tym wrażenie elitarnego z uwagi na dostęp do treści tylko na zaproszenia. Chętni użytkownicy czekali na takie zaproszenie niczym na dostęp do Gmaila, w jego początkowych latach.

W końcu pojawiała się Nasza Klasa czy później Facebook i oba polskie serwisy odeszły w zapomnienie. Do dziś, bo właśnie jeden z współtwórców Grono.net uruchomił nowy serwis Onorg.co, który czerpie pełnymi garściami z idei stojącej niegdyś za Grono.net, nawet w postaci nazwy czytanej od końca czy kolorystyki.

Wojciech Sobczuk w rozmowie z Puls Biznesu:

Grono swój sukces zawdzięczało użytkownikom – sami organizowali się w grupy i zwiększali ich zasięg. My daliśmy im jedynie proste narzędzie do komunikacji. Patrząc z perspektywy czasu, serwisu nie udało się utrzymać na rynku, ponieważ zarządowi zabrakło wizji i strategii rozwoju projektu. Walczyliśmy z Facebookiem używając jego metody – autopromocji, ale nie mieliśmy do dyspozycji takiego samego zaplecza. Byliśmy wówczas młodzi i zabrakło nam doświadczenia biznesowego. Onorg nie ma być konkurentem Facebooka czy Twittera, będzie działać na innej płaszczyźnie.

Puls Biznesu napisał, że podobnie jak Grono.net, Onorg początkowo był dostępny na zaproszenia, jednak teraz jest otwarty już dla wszystkich. W profilu każdego z użytkowników jest panel odpowiedzialny za wysyłanie ograniczonej liczby zaproszeń, ale najwyraźniej to tylko pozostałość opcji dostępu tylko na zaproszenia. Każdy chętny może już założyć swoje konto bez takich linków.

Niemniej zamysł jest ten sam, twórcy serwisu chcą tworzyć go na podstawie społeczności, które będą tworzyć użytkownicy, skupionych według swoich zainteresowań czy wydarzeń życia codziennego, w których uczestniczą. Na początek dodanych jest kilka takich społeczności, między innymi założonej dla byłych użytkowników Grono.net.

Sam serwis podzielony jest na kilka zakładek. Na stronie głównej wyświetla się nam strumień postów opublikowanych w społecznościach, do których dołączyliśmy. Następna zakładka to Grupy, w której znajdziecie wszystkie założone grupy, związane z konkretnymi zainteresowaniami lub skupione wokół miast, w której członkowie mieszkają. Po dodaniu w profilu miejscowości zamieszkania, automatycznie przypisani jesteśmy do takiej grupy.

Dalej mamy podgląd członków naszej społeczności, opcję zaproszenia do niej znajomych i ostatnia zakładka to baza wiedzy, która zdradza nieco zamysł tego serwisu.

Najciekawsza informacja jest taka, że najaktywniejsi liderzy takich społeczności zyskają możliwość partycypowania w zyskach z reklam, jeśli na takowe się zgodzą, by wyświetlały się członkom jego grupy.

Aplikacja mobilna? Na razie dostępna jest w fazie beta. To dokładne odwzorowanie 1:1 opcji dostępnych w wersji przeglądarkowej. Nie ma jeszcze takiej opcji jak czat czy wysyłanie prywatnych wiadomości, choć takowa ma się pojawić w najbliższym czasie.

Nowe konto można założyć na stronie Onorg.co - https://onorg.co/account/join_no_invite/ (pozostałość po opcji tylko na zaproszenia lub tylko czasowe otwarcie serwisu, by zebrać użytkowników). Z kolei aplikacja mobilna dostępna jest do pobrania z Google Play i App Store.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu