Apple

Lokalne prawo im sprzyja, więc Epic chce powrotu Fortnite na iOS

Kamil Świtalski
10

Po zmianie koreańskiego prawa, Epic Games chce wrócić na iOS. Ale najwyraźniej nie będzie to takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Fortnite z hukiem wyleciał z App Store'a i Google Play ubiegłego lata, kiedy Epic Games zaimplementowali w grze swój system płatności. Miało to na celu, oczywiście, ominięcie niesławnych 30%, które musieli oddawać operatorom platform od każdej transakcji. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o nowym prawie, które wchodzi w życie w Korei Południowej. Tamtejsze urzędy zadecydowały, że zarówno w App Store jak i Google Play administratorzy sklepu muszą udostępnić alternatywne formy płatności. A skoro tak, to Epic Games chce wrócić do dystrybucji Fortnite'a tą drogą — i już podobno poczynił ku temu pierwsze kroki. Ale nie będzie to takie proste.

Epic chce powrotu Fortnite na iOS. Wszystko dzięki nowym zasadom obowiązującym w Korei

Epic Games poinformowało na Twitterze, że poprosiło Apple o odmrożenie ich konta deweloperskiego. Twórcy jednej z najpopularniejszych gier na świecie chcieliby powrócić na urządzenia Apple i zaoferują na tamtejszym rynku - zgodnie z zasadami - dwa rodzaje płatności: autorskie oraz te od Apple, od których będą musieli płacić 30%.

To duża szansa dla gry, ale też dla wszystkich obrażonych twórców, którzy z różnych powodów zniknęli z iOS. O ile dobrze rozumiem, kiedy gra trafi na koreański rynek... to tak naprawdę cały świat będzie mógł się nią cieszyć, wystarczy że będzie miał koreańskie konto w App Store, aby pobrać grę. Później i tak loguje się swoimi danymi, więc tak naprawdę pozostaje kwestia pobrania gry.

Zaskakująca odpowiedź Apple. Firma nie zezwoli na powrót gry do App Store?

Sytuacja wydaje się klarowna - zmieniły się zasady, Epic Games będzie grało według zasad, no więc Apple powinno nie robić problemów. Na logikę - powinno, ale w praktyce nie jest to takie proste. Apple udzieliło MacRumors komentarza w sprawie, który... no cóż, wygląda dość niepokojąco. Najwyraźniej Apple nie planuje szybkiego odnawiania przyjaźni z twórcami Fortnite'a:

Tak jak cały czas mówiliśmy: z radością powitamy powrót Epic do App Store, jeśli zgodzą się grać według tych samych zasad, co wszyscy inni. Firma Epic przyznała się do naruszenia zawartej umowy i póki co nie ma uzasadnionej podstawy do przywrócenia konta deweloperskiego.

...czyżby szykował się kolejny pozew? No bo - z całym szacunkiem dla Apple - teraz najwyraźniej Epic Games chce grać według zasad i wykorzystać tę lukę. Dlatego nie do końca rozumiem ich argumenty.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu