Ciekawe strony

Flatmejt.pl – wyszukiwarka najlepszego współlokatora od Gumtree

Grzegorz Ułan
Flatmejt.pl – wyszukiwarka najlepszego współlokatora od Gumtree
8

Na dzisiejszej konferencji w Warszawie Gumtree zaprezentowało swój nowy projekt, skierowany głównie dla studentów - Flatmejt.pl, dzięki któremu możliwe będzie wyszukiwanie najlepszego współlokatora do wynajmowanego mieszkania, według zadanych wcześniej kryteriów. Samą prezentację serwisu poprzedz...

Na dzisiejszej konferencji w Warszawie Gumtree zaprezentowało swój nowy projekt, skierowany głównie dla studentów - Flatmejt.pl, dzięki któremu możliwe będzie wyszukiwanie najlepszego współlokatora do wynajmowanego mieszkania, według zadanych wcześniej kryteriów.

Samą prezentację serwisu poprzedziły wyniki badań wśród studentów, mające odpowiedzieć na pytanie - jak mieszkają polscy studenci? Wynikło z nich między innymi to, że 69% studentów wynajmuje mieszkanie, z czego 95% wynajmuje je wspólnie z innymi. 45% z nich dzieli pokój przynajmniej z jedną osobą, 50 samodzielnie wynajmuje pokój, a 5% wynajmuje samodzielnie całe mieszkanie.

Jednak najważniejszą odpowiedzią, jaką uzyskali w tym badaniu i która była przyczynkiem do powstania Fletmejt, było to jakie relacje panują pomiędzy współlokatorami. Okazało się, że 1/4 z nich nie utrzymuje żadnych relacji towarzyskich ze swoimi współlokatorami. Pozostali utrzymują dobre albo bardzo dobre stosunki, część pozostaje w neutralnych stosunkach, a blisko 5% w złych lub bardzo złych, czego wynikiem są częste kłótnie. 60% studentów najczęściej kłóci się o bałagan w mieszkaniu, 5% częste wizyty znajomych, 4% głośne imprezy, tyle samo różni się na tle odmiennego światopoglądu czy w kwestiach finansowych.

Przechodząc już do samego serwisu, Fletmejt ma być odpowiedzią na te i inne problemy wynikające ze wspólnego zamieszkania przez studentów. Po założeniu konta proszeni jesteśmy o uzupełnieniu profilu, który później ma ułatwić wyszukiwanie najbardziej odpowiedniego dla nas współlokatora jak i ułatwi wyszukanie nas przez innych studentów.

Określamy tutaj nasz typ osobowości, ulubioną muzykę (ważne ze względu preferencji muzycznych, ktoś może nie trawić metalu czy disco polo), uprawiane sporty oraz najważniejszą kwestię, czyli poziom utrzymywanej czystości jak i tolerancję na poziom utrzymywania czystości przez innych współlokatorów:)

Na koniec pozostaje wybrać jeszcze preferencje odnośnie poszukiwanego lokum i możemy zacząć poszukiwania. Od razu po uruchomieniu wyszukiwarki wypełni się ona naszymi preferencjami.

W przypadku, gdy znajdziemy interesującą nas osobę, zaznaczamy opcję kontaktu, od razu ta osoba zostanie przeniesiona do zakładki Oczekujące i zostanie do niej wysłany email z naszym zapytaniem. Po zatwierdzeniu bądź odrzuceniu, przeniesiona zostanie odpowiednio do kolejnych zakładek.

W chwili obecnej nie znaleziono osób podobnych do mnie, raz, że czasy studenckie mam już dawno za sobą, dwa, że serwis uruchomiony został tak naprawdę dzisiaj. W niedługim czasie Gumtree planuje kampanie promocyjną na polskich portalach, można się więc spodziewać, że w przeciągu kilku miesięcy zdobędzie pożądaną bazę studentów. Zwłaszcza, że Flatmejt będzie wspierany przez popularny w Polsce serwis Gumtree.pl. Rzecznik prasowy Gumtree wspomniał ponadto, że do końca tygodnia mają się pojawiać na Flatmejt sugerowane do wynajęcia mieszkania, właśnie z Gumtree, zgodne z naszymi preferencjami.

Sam pomysł oceniam jako mocno trafiony i skierowany do odpowiedniej grupy odbiorców. Do tej pory studenci musieli przedzierać się przez niezliczone oferty wynajmu i liczyć na łut szczęścia, że trafią na odpowiednich współlokatorów. Teraz będą mogli najpierw wybrać sobie współlokatorów na podstawie własnych preferencji i już wspólnie poszukiwać odpowiedniego mieszkania. Myślę, że projekt ma duże szanse powodzenia i może jeszcze nie w tym nadchodzącym, ale już w przyszłym roku akademickim zyska sporą popularność.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu