Microsoft

Flagowce Microsoftu już w trakcie testów - szykuje się wielka premiera?

Jakub Szczęsny
Flagowce Microsoftu już w trakcie testów - szykuje się wielka premiera?
29

Microsoft zaprzestał produkcji Lumii 830, czym niejako zapowiedział prace nad nowymi urządzeniami już z Windows 10 na pokładzie. Ekosystem giganta jak tlenu potrzebuje nowych, świeżych i co ważne - naznaczanych logo Microsoftu urządzeń. Na horyzoncie rysuje się zatem bardzo poważne wyzwanie dla Redm...

Microsoft zaprzestał produkcji Lumii 830, czym niejako zapowiedział prace nad nowymi urządzeniami już z Windows 10 na pokładzie. Ekosystem giganta jak tlenu potrzebuje nowych, świeżych i co ważne - naznaczanych logo Microsoftu urządzeń. Na horyzoncie rysuje się zatem bardzo poważne wyzwanie dla Redmond - oprócz premiery nowych urządzeń trzeba odpowiednio zaprezentować (i uprzednio dobrze przygotować) Windows 10 dla smartfonów, który wcale nie ma na celu wywracania do góry nogami dotychczasowych dokonań Microsoftu. Wręcz przeciwnie.

Bardzo ważne w kontekście każdego ekosystemu są urządzenia. W teoretycznie najlepszej sytuacji jest Android, który dostępny jest na wszystkich klasach urządzeń od różnych producentów. Apple ma swoje rozwiązania, a Microsoft "dopuszcza" istnienie innych partnerów w swoim systemie, jednakże głównie skupia się na produkcji własnych urządzeń mobilnych. Lumia to główny trzon "Windows Phone'ów" i to raczej nigdy się nie zmieni.

Użytkownicy platformy Microsoftu często skarżyli się, że flagowce wydawane są w zbyt długich odstępach czasu i często odstają od ówczesnych propozycji z Androidem na pokładzie. Według źródeł związanych z Microsoftem na się to zmienić już tej jesieni, gdy wraz z Windows 10 zostaną pokazane nowe smartfony Microsoftu. Na horyzoncie pojawiła się już kolejna Lumia, która jak sądzimy jest jednym z oczekiwanych flagowców? Którym? Nie wiadomo - jeżeli to ma być Lumia 840 lub 940, to z pewnością wystąpi w wersji XL.

W serwisie Zauba opublikowane informacje nt. telefonów przeznaczonych do wewnętrznych testów w Microsofcie. Pozyskane dane wskazują na to, że wcześniejsze doniesienia albo nie były prawdziwe, albo były najzwyczajniej w świecie niedokładne. Wydaje mi się, że w kontekście nowych urządzeń Microsoftu pominięto wtedy możliwą obecność wariantów XL, a smartfon, o którym mowa prawdopodobnie pod taką nazwą wystąpi.

Początkowo nt. Lumii 840 mówiono, że będzie to telefon o takiej samej przekątnej wyświetlacza, jak poprzednik (5' @ 1280 x 720 px), z nieco bogaciej wyposażonym aparatem fotograficznym (matryca 13MP) i wsparciem dla dwóch kart SIM. Najnowsze informacje z Zauba wskazują na ekran o przekątnej 5,7'. Reszta specyfikacji jest jednak zagadką.

O jakimkolwiek smartfonie mowa - najbliższa premiera będzie dla Microsoftu bardzo ważna. Rzekłbym, że najważniejsza w kontekście platformy mobilnej - jej późniejszy sukces może być uzależniony od tego, jak wypadnie "dziesiątka" tej jesieni.

Grafika: 1, 2

Źródło: WMPU / Zauba

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu