Mobile

Co najmniej jedna z sześciu nadchodzących aplikacji Microsoftu zmieni Twoją codzienność

Konrad Kozłowski
Co najmniej jedna z sześciu nadchodzących aplikacji Microsoftu zmieni Twoją codzienność
26

"Nowy Microsoft" coraz bardziej mi sie podoba. Coraz bardziej podoba mi się to, jak kształtuje się przyszłość systemu Windows, imponuje mi wieloplatformowość Office'a i niezwykle intrygują mnie nowe projekty, jak testowany przez nas Sway czy zbliżające się wielkimi krokami nowości OneClip, Revolve,...

"Nowy Microsoft" coraz bardziej mi sie podoba. Coraz bardziej podoba mi się to, jak kształtuje się przyszłość systemu Windows, imponuje mi wieloplatformowość Office'a i niezwykle intrygują mnie nowe projekty, jak testowany przez nas Sway czy zbliżające się wielkimi krokami nowości OneClip, Revolve, Office Now oraz Flow, Flip i Highlander. Czego będzie można się po nich spodziewać?

Zdecydowanie najbardziej obiecująco zapowiada się pierwsza z nich, czyli OneClip, ponieważ wydaje się, że to właśnie ona stanie się najpopularniejsza i trafi do największej liczby użytkowników. Skąd takie przekonanie? Korzystając z komputerów i urządzeń mobilnych co najmniej kilkanaście razy w ciągu dnia musimy przetransferować dane z jednego gadżetu na drugi i niezliczoną liczbę razy okazało się, że szybkie skopiowanie adresu do wysyłki, który będzie potrzebny na poczcie czy zdjęcia, które chciałbym przesłać znajomemu nie jest takie łatwe. Naturalnie można skorzystać z takich dobrodziejstw jak Dropbox czy Evernote, ale pomysł Microsoftu, nie tak zupełnie nowy dodam na marginesie, obiecuje coś zupełnie innego, wygodniejszego.

OneClip ma być bowiem schowkiem online - tak w największym skrócie można opisać jego możliwości. Skopiowanie do schowka czegokolwiek zaskutkuje błyskawiczną dostępnością tychże danych na innych urządzeniach, dzięki obecności w OneClip, gdzie automatycznie zapisywane są wszystkie treści ze schowka. Zapowiedzi są szumne i to na nich opieram swój entuzjazm - w tym momencie OneClip jest testowany wewnątrz Microsoftu, choć nie tylko, a wkrótce powinien zostać udostępniony szerszemu gronu użytkowników. Na podstawie informacji z Neowin można już dziś ocenić przydatność OneClip i na tę chwilę jestem przekonany, że stanie się ona jednym z podstawowych narzędzi, których używam każdego dnia.

Na liście aplikacji, które w mniej lub bardziej oddalonej przyszłości mają ujrzeć światło dzienne, oprócz OneClip, są jeszcze Revolve i Office Now. Pierwsza z tej dwójki określana jest jako dogodne połączenie naszego kalendarza z listą kontaktów. To dzięki Revolve mamy otrzymywać niezbędne informacje np. przed zaplanowanym spotkaniem z konkretną osobą. Revolve ma polegać nie tylko na informacjach przez nas zapisanych, ale także tych, które uda jej się znaleźć w Sieci na temat naszego rozmówcy. Office Now natomiast ma być aplikacją zwiększającą niejako możliwości Cortany i Binga o działania związane bezpośrednio z aplikacjami pakietu biurowego. Odnalezienie konkretnego slajdu w prezentacji czy szybkie udostępnienie zawartości paska z formułą osobom, które biorą udział w spotkaniu. Office Now monitoruje też daty otwarcia każdego z plików, więc w każdej chwili możliwe ma być sięgnięcie po "dokument z wczoraj".

Jakby tego było mało, Microsoft nieustannie pracuje nad innymi trzema aplikacjami: Flow, której zadaniem będzie uczynienie wymiany e-maili czynnością równie łatwą i przyjemną jak rozmowa za pomocą komunikatora; Flip, która ma usprawnić i uprościć współpracę nad dokumentami; Highlander, menadżera projektów i zadań, co w świetle pogłosek o przejęciu przez Microsoft Wunderlista może wydawać się zaskakującą informacją.

Na każdym kroku dostrzec można więc efekty wypełniania najnowszych założeń firmy. Nacisk na produkty mobilne, wieloplatformowe i oparte o chmurę wydaje się przynosić korzyści, bo Microsoft już dawno nie był aktywny tak bardzo jak w ostatnich miesiącach. I co najważniejsze, nie zamierza na tym poprzestawać.

Grafika główna w oparciu o tę z SDTimes, Newoin: 1, 2, 3,

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Microsoftoffice