Fitbit nieustannie gromadzi dane o użytkownikach. Teraz podzielili się statystykami ze 150 miliardów godzin pomiarów — czego można się z nich dowiedzieć?
Zdrowotne ciekawostki od Fitbit. 150 miliardów godzin pomiaru tętna na wykresach
Jeżeli korzystacie z wszelkiej maści opasek fitness czy smartzegarków z solidną dawką funkcji skupiających się na zdrowiu, to mam nadzieję że z pełną świadomością podeszliście do tematu i wiecie, że ich twórcy gromadzą caaaaały zestaw danych na temat zdrowia użytkowników. Firma Fitbit postanowiła je przeanalizować i podzielić się kilkoma spostrzeżeniami na... robiących wrażenie wykresach. To prawdopodobnie jeden z niewielu takich projektów w skali światowej, gdzie możemy jak na dłoni zobaczyć, jak wyglądają pewne zależności w kwestii zdrowia oparte na 150 miliardach godzin pomiarów użytkowników z całego świata. Dużych i małych, mężczyzn i kobiet... wszystkich!
Zobacz też: Fitbit Versa - następca Pebble i Apple Watch
Czego dowiedzieliśmy się ze 150 miliardów godzin pomiarów tętna?
150 miliardów godzin — już sama ta liczba robi ogromne wrażenie, prawda? A teraz rozmieńcie to na drobne i wyobraźcie sobie jak dużą dawkę wiedzy na temat użytkowników można tam znaleźć. Nie jestem przekonany czy te dane będą miały jakąkolwiek wartość z punktu widzenia medycyny, ale jako ciekawostka — myślę, że mają szansę zainteresować wiele osób. Na przykład prawdopodobnie wielu z was nie miało pojęcia o tym, że... kobiety mają wyższe tętno podczas odpoczynku, niż mężczyźni. Ciekawie też kształtuje się ten wykres w kwestii wieku — do pewnego momentu rosnąć, a później wyraźnie spadając:
Według specjalistów — taki obrót rzeczy spowodowany jest tym, że serca kobiet są mniejsze — przez co muszą pracować ciężej, by zapewnić dostateczny przepływ krwi.
Kolejna grafika raczej dla nikogo nie będzie wielkim zaskoczeniem: wraz ze wzrostem BMI, rośnie także tętno:
Zobacz też: Fitbit Charge 3 - oto zupełnie nowa opaska fitness
Bardzo interesująco wygląda też kwestia ćwiczeń — po 200-300 minutach ćwiczeń tygodniowo właściwie różnice są minimalne:
Z danych Fitbit wynika też, że idealnym czasem snu miałoby dla nas być nie symboliczne 8 godzin — a 7,5. Później nasze tętno zaczyna rosnąć:
Poniższa mapka jest natomiast czymś wyjątkowym. Fitbit zamieścił na niej dane z 55 państw w których mają najwięcej użytkowników i zamieścili dane na temat dziennych aktywności i tętna, gdy użytkownicy odpoczywają. Oczywiście wszystko uśrednione, mimo wszystko... ah, zobaczcie sami!
Jak na dłoni widać, że nie liczy się tylko aktywność — ale także warunki geograficzne, to co jemy — a pewnie i geny nie pozostają bez znaczenia.
Ciekawostek co nie miara
Dane którymi dysponuje Fitbit, choć anonimowe, to prawdziwa kopalnia wiedzy na temat użytkowników, ich zwyczajów, a przede wszystkim — zdrowia. Dzięki monitorowaniu ich poczynań całą dobę, firma dysponuje przeogromną bazą wiedzy. Co ważniejsze: znacznie dokładniejszą, niż w przypadku pojedynczych pomiarów robionych w niemalże laboratoryjnych warunkach.
Te i kilka innych statystyk, okraszonych komentarzem profesjonalistów, możecie znaleźć też na Yahoo! Finance.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu