Zasadniczo każda firma musi wydać trochę pieniędzy na oprogramowanie w tym czy w innym czasie. Licencje na oprogramowanie mogą być dość kosztowne, zwłaszcza jeśli firma potrzebuje ich ogromnej liczby. Świetnym sposobem na zaoszczędzenie wydatków jest zakup oprogramowania z drugiej ręki. Firma nabywa dokładnie taki sam produkt, co pierwszy użytkownik, ponieważ oprogramowanie nie traci swojej jakości w czasie i może znacznie obniżyć koszty.
Czym jest oprogramowanie z drugiej ręki?
‘Poleasingowe’ (czasem określane jako ‘z drugiej ręki’ lub ‘używane’) oprogramowanie oznacza licencje, które stały się niepotrzebne dotychczasowemu użytkownikowi. Właścicielami są zazwyczaj firmy, które chcą kupić nowszą wersję programu lub oprogramowanie całkowicie zmienić. Oznacza to, że "używane" licencje stają się im zbędne. Są one następnie odkupywane i mogą być oferowane komuś innemu. W ten sposób produkty mogą być sprzedawane za znacznie niższą cenę.
Działa to podobnie, jak wtedy, gdy chcesz odsprzedać książkę. Kupujesz, czytasz i decydujesz się przekazać komuś innemu. Umieszczasz ją na stronie aukcyjnej i czekasz, aż ktoś książkę kupi.
Nieważne, od kogo ją kupiłeś, po jej sprzedaniu, sprzedawca nie ma prawa wpływać na to, co się z nią dalej stanie.To samo dotyczy oprogramowania - po odinstalowaniu z komputera oryginalnego właściciela (co czyni je nieużytkowanym), może być swobodnie sprzedane komuś innemu.
Przykład oszczędności (przy zakupie używanego oprogramowania)
Firma zatrudniająca co najmniej 5 pracowników szuka systemu Windows 10 Pro i Office 2016 Home and Business
FIRMA Z 5 KOMPUTERAMI I JEDNYM SERWEREM - NOWE LICENCJE
(sugerowana cena rynkowa - PLN)
FIRMA Z 5 KOMPUTERAMI I JEDNYM SERWEREM - UŻYWANE LICENCJE
(Cennik Opłacany Software / Wrzesień 2018 - PLN)
Jak widać z powyższych tabel, zakup dodatkowego oprogramowania jest w tym przypadku o 51% tańszy niż zakup nowego oprogramowania i pozwala zaoszczędzić firmie 6 300 PLN.
Jak można zaoszczędzić nawet więcej?
Bardzo często można skorzystać z rabatów ilościowych. Budując długoterminowe relacje z dostawcą licencji na oprogramowanie, możesz uzyskać produkty za jeszcze lepszą cenę niż zwykle. Reprezentujesz dużą instytucję? Sprawdź poniżej ile możesz zaoszczędzić.
Uwaga: Ceny są oparte na cenniku Opłacalny Software od września 2018 roku.
Co mówi prawo o odsprzedaży "używanych" licencji?
Jedno z najważniejszych orzeczeń dotyczących sprzedaży używanych licencji zostało wydane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w 2012 r.
Wyrok TSUE w sprawie C-128/11 UsedSoft GmbH przeciwko Oracle International Corp. mówi, że "Autor oprogramowania nie może sprzeciwić się odsprzedaży swoich "używanych" licencji, pozwalając na korzystanie z jego programów pobranych z Internetu. Wyłączne prawo do rozpowszechniania kopii programu komputerowego objętego taką licencją zostaje wyczerpane przy jej pierwszej sprzedaży. "
To oznacza, że sprzedaż ‘używanych’ lub odnawianych licencji jest legalna. Ten wyrok stworzył bezpieczne ramy prawne dla całej Unii Europejskiej, zapewniające uczciwą i zdrową konkurencję na rynku europejskim.
Tutaj możesz odczytać decyzję TSUE: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/pl/TXT/PDF/?uri=CELEX:62011CJ0128&from=pl
Jak rozpoznać dostawcę wysokiej jakości?
Wraz ze stopniowym rozwojem rynku oprogramowania z drugiej ręki niektóre firmy zaczęły oferować fałszywe licencje, a niczego nie podejrzewający potencjalni nabywcy zaczęli kupować je na portalach aukcyjnych lub specjalistycznych stronach internetowych.
Zgodnie z informacjami zawartymi w portalu społeczności Spiceworks, kod aktywacji licencjonowania zbiorowego dla rynku chińskiego jest drukowany na certyfikatach autentyczności CoA, a następnie sprzedawany jako licencja OEM. W związku z tym klucz można aktywować, ale zostaje on zablokowany w krótkim okresie czasu, zwykle na 2-3 miesiące. Ważne jest, aby zachować ostrożność, gdy strona sprzedawcy wygląda podejrzanie lub cena jest zbyt niska (np. Około 90% taniej niż średnia rynkowa).
Z tego powodu należy zawsze kupować licencje tylko ze zweryfikowanych źródeł oraz od firm oferujących gwarancje prawne.
Chcesz mieć pewność, że sprzedawca jest legalny?
Zawsze pytaj o:
- Fakturę od dostawcy
- Oryginalny certyfikat autentyczności (CoA)
- Szukaj także kontaktu z działem obsługi klienta i stron z Przewodnikami instalacji.
Autor:
Wpis ma charakter niekomercyjny – tj. redakcja nie otrzymała żadnego wynagrodzenia za publikację.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu