Firefox

Firefox 70 wylądował. Co się zmieniło w przeglądarce Mozilli?

Kamil Świtalski
21

Jeżeli czekaliście na nowego Firefoxa to... nareszcie się doczekaliście. Wersja 70 już czeka na pobranie, co nowego zaoferuje użytkownikom?

Walka o uwagę użytkowników przeglądarek w ostatnich latach jest trudniejsza niż kiedykolwiek. W czasach kiedy wszyscy cenią sobie przede wszystkim wygodę, Chrome wydaje się być wyborem... po prostu naturalnym. No, przynajmniej do momentu, w którym nie zacznie pożerać zasobów komputera jak szalony. Ale czasem miarka jednak się przebiera i ludzie sięgają po alternatywy — sam jestem tego najlepszym przykładem. Zrezygnowałem z Chrome kilkanaście miesięcy temu na rzecz Safari — i przez długi czas naprawdę tęskniłem za przeglądarką Google. Teraz podpieram się jeszcze Operą, a czasem także Firefoxem. No i właśnie ten ostatni otrzymał aktualizację do wersji oznaczonej numerkiem 70, a co w niej?

Firefox 70: co nowego?

Firefox od wielu miesięcy obrał ścieżkę z bezpieczeństwem na pierwszym planie. To właśnie ono od kilku już wersji wyróżnia przeglądarkę (wiele miesięcy temu dodano ochronę przed śledzeniem, a po jednej z ostatnich aktualizacji została automatycznie włączona). Do Enhanced Tracking Protection dodano także blokady przed śledzeniem nas przez popularne serwisy społecznościowe — między innymi Facebooka, Twittera czy LinkedIn. Aha, no i właśnie — w Firefox 70, użytkownicy będą mieć możliwość podejrzeć kto — i w jaki sposób — chciał dotrzeć do danych użytkowników. Wszystkie raporty na ten temat znajdziemy zebrane w jednym miejscu, wraz ze szczegółami dotyczącymi tego, kto próbował dotrzeć do informacji na nasz temat, a mechanizmy ochronne w przeglądarce mu to uniemożliwiły.

Jeżeli korzystacie z automatycznej zmiany motywu w systemie, która dopasowuje się do pory dnia — to prawdopodobnie ucieszy was także wieść na temat tego, że w najnowszej wersji przeglądarka Mozilli nareszcie też nauczyła się tej sztuczki i będzie z automatu się dopasowywać. Zmieniło się również logo. A jeżeli korzystacie z sejfu Firefox Lockwise, to nareszcie korzystanie z niego będzie dużo wygodniejsze — wszystko dzięki zaawansowanej integracji. Wisienką na torcie jest zaś nowy generator haseł, który pozwoli wygodnie tworzyć składające się z losowych ciągów znaków i cyfr kombinacje, zaś w razie jakichkolwiek wycieków — Firefox Monitor zaserwuje nam komunikat że nasze loginy i hasła gdzieś wyciekły.

Jak zwykle sporo też zmieniło się dla deweloperów — ale tutaj już nie będę wdawał się w szczegóły i wszystkich zainteresowanych odeślę na dedykowaną tematowi podstronę, na której wyjaśnione zostały wszystkie nowości w tym temacie.

Najnowsza wersja przeglądarki Mozilla Firefox już czeka — zarówno w formie aktualizacji dla obecnych użytkowników, jak i do pobrania na oficjalnej stronie!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: