Firefox

Oto Twój nowy obrońca w internecie. To Firefox 69

Jakub Szczęsny
18

Firefox 69 to kolejna wersja znanej i lubianej przeglądarki internetowej od Mozilli, która w ostatnim czasie mocno wzmocniła swój podstawowy produkt. Nowe funkcje, nowa szybkość programu to jednak nie wszystko. Tym razem Mozilla ma coś dla osób, które przede wszystkim zwracają uwagę na bezpieczeństwo w sieci.

Funkcje, które wymieniamy są obecne w przeglądarce, ale Firefox nie aktywował ich domyślnie dla wszystkich użytkowników. W tym momencie, wersja 69 jest już tak skonfigurowana, aby każdy użytkownik, który ją zainstaluje był chroniony przed kilkoma typami zagrożeń w internecie. Przede wszystkim chodzi o wideo z atrybutem autoplay, a także uciążliwe na niektórych stronach koparki kryptowalut. Użytkownik może nawet nie wiedzieć o tym, że moc obliczeniowa jego komputera została zagospodarowana do tego, aby wykopywać cenną kryptowalutę. To zaś objawia się spadkami wydajności oraz niestabilnością systemu.

Czytaj także: Mozilla potrafi zadbać o dobry PR. Funkcja dla maniaków prywatności

Co więcej, w przypadku Firefoksa 69 znalazło się miejsce dla aktywowanych domyślnie ochron dotyczących tworzenia odcisków palca przeglądarek i wiązania z tym konkretnych użytkowników. Dzięki temu, niemożliwe będzie stworzenie "profilu" osoby, która aktualnie korzysta z danej instalacji przeglądarki Firefox.

W Firefox 69 blokowane są również skrypty śledzące firm trzecich

Bazując na własnej liście dozwolonych trackerów, Enhanced Tracking Protection w Firefoksie 69 będzie stał na straży blokowanie takich skryptów, które są niezaufane, a tym samym mogą być niebezpieczne dla użytkownika. To ustawienie również jest aktywowane domyślnie po zainstalowaniu nowej wersji Firefoksa.

Co ciekawe, użytkownicy wcześniejszych wersji przeglądarki w 1/5 aktywowali wspomniane wyżej funkcje. Ta statystyka powinna jednak znacząco się poprawić tuż po tym, jak wszyscy zaktualizują Firefoksa do najnowszej wersji. Rzecz jasna, warto pamiętać o tym, że wszelkie ochrony proponowane przez Mozillę można wyłączyć. Ale... po co?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu