Firefox

Firefox stawia na bezpieczeństwo użytkowników. Oto sposób:

JS
Jakub Szczęsny
4

Bardzo podoba mi się to, co Mozilla robi ze swoją przeglądarką internetową. Firefox wyewoluował w ostatnich latach i w tym momencie stanowi naprawdę łakomy kąsek dla osób, które przede wszystkim dbają o swoje bezpieczeństwo w sieci. Od wersji 70, przeglądarka ostrzeże przed wyciekami danych z usług.

Użytkownicy internetu najczęściej o wyciekach danych z popularnych usług dowiadują się dopiero w momencie, gdy sami padną ofiarą cyberprzestępców. Za pomocą coraz mocniej integrowanych z przeglądarką narzędzi: Monitor oraz Lockwise, Mozilla Firefox będzie informować o tym, że konkretny login i hasło padły łupem hakerów. Producent przeglądarki od dłuższego czasu współpracuje z witryną Have I Been Pwned, która oferuje dostęp do zbiorów danych, które wyciekły do internetu.

Jeżeli przeglądarka wykryje, że używane przez użytkownika dane zostały umieszczone w jednej z baz Have I Been Pwned, użytkownik otrzyma stosowny monit z zaleceniem dotyczącym zmiany kombinacji login / hasło. Trzeba przyznać, że taka ochrona może stanowić bardzo mocną broń przeciwko cyberprzestępcom. Tego typu rozwiązanie widziałbym nie tylko w Firefoksie, ale również w innych przeglądarkach - mam nadzieję, że trend zapoczątkowany przez Mozillę stanie się wkrótce standardem.

Ale to nie wszystko - Firefox będzie tworzył "raporty bezpieczeństwa"

Zintegrowany z przeglądarką Firefox Monitor będzie udostępniał dane na temat wycieków danych i wskaże, w ilu incydentach cybernetycznych dany adres e-mail brał udział. Użytkownik dzięki temu będzie miał lepszy pogląd na to, jak wygląda jego bezpieczeństwo w sieci. Według mnie to naprawdę rozsądne kroki ze strony producenta przeglądarki: właściwie nie tylko dla osób, które przywiązują uwagę do swojego bezpieczeństwa w sieci.

Zobacz więcej: Nowy Firefox z nowościami dla maniaków prywatności

W ostatnim czasie Mozilla bardzo mocno przyłożyła się do zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa użytkownikom przeglądarki Firefox. Niedawno pisaliśmy dla Was o tym, że w Firefoksie 69 Nightly pojawił się raport dotyczący ochrony użytkownika przed skryptami śledzącymi. Protection Report to właściwie zbiór wszystkich zablokowanych skryptów, na które natrafiła przeglądarka w trakcie wszystkich sesji użytkownika.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu