Firefox

Mozilla z kolejną aktualizacją Firefoksa. Co tym razem przygotowano dla użytkowników?

PK
Piotr Kurek
17

Mozilla udostępniła nową wersję Firefoxa. Ta nie oferuje zbyt wielu nowości, jednak osoby korzystające z trybu poprawianie czytelności i szukające sprawdzonych i bezpiecznych dodatków, powinny zaktualizować przeglądarkę jak najszybciej.

Mozilla w ostatnich miesiącach kładzie mocny nacisk na swój flagowy produkt. Firefox jest stale aktualizowany, wprowadzane są do niego nowe funkcje, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, w których wykrywane są krytyczne błędy wpływające na bezpieczeństwo użytkowników tej przeglądarki. W tym tygodniu pojawiła się kolejna wersja — przeznaczona na komputery PC i Mac Ta. I spodoba się głównie tym, którzy korzystają z trybu Reader, nazywanym w tym przypadku poprawieniem czytelności oraz chętnie sięgają po rozszerzenia ułatwiające korzystanie z Firefoksa.

Zobacz też: Ruszyły testy płatnego planu Firefoxa. Nie tego się spodziewałem

Trybu Reader nie trzeba specjalnie przedstawiać. Dzięki niemu na główny plan wyciągany jest tekst wyświetlany na konkretnej stronie, a wszystkie pozostałe elementy są pomijane i nie przeszkadzają w wygodnym czytaniu. Firefox oferuje swoim użytkownikom możliwość dostosowania tego widoku. Mowa tu między innymi o zmianie rozmiaru i wyglądu tekstu, zwiększenia lub zmniejszenia jego szerokości, czy wysokości oraz tła. Tu do wyboru jest jasny, ciemny oraz sepia. Wraz z nową aktualizacją przeglądarka dostosowuje pozostałe elementy interfejsu do wybranej kolorystyki. Jeśli tło mamy ciemne, to zarówno pasek boczny, jak i pasek narzędzi również zmieniają swój kolor. Przynajmniej w teorii. Jak widać na załączonym powyżej zrzucie, w moim przypadku nie do końca to działa, choć na blogu Mozilli również prezentowany jest zrzut z wersji na macOS.

tak powinno działać automatyczne dostosowanie interfejsu do kolorystyki trybu poprawionej czytelności

Zobacz też: Mozilla udowadnia, że Firefox może być jeszcze szybszy i bezpieczniejszy

Nowy Firefox to także zmiany w przeglądaniu Dodatków. Na karcie, w której do tej pory znaleźć mogliśmy rozszerzenia, motywy i wtyczki, pojawiła się zakładka Polecane. W tym miejscu znajdziemy kolekcję wyjątkowo bezpiecznych, wydajnych i funkcjonalnych dodatków przetestowanych i polecanych przez specjalistów pracujących nad rozwojem przeglądarki.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu