Firefox

Mozilla potrafi zadbać o PR. Nowa funkcja dla maniaków prywatności

Jakub Szczęsny
Mozilla potrafi zadbać o PR. Nowa funkcja dla maniaków prywatności
2

Przeglądarka Mozilla Firefox wyszła naprzeciw oczekiwaniom osób, które lubią mieć w swojej przeglądarce opcje dotyczące prywatności. Najnowsza natomiast nie pozwoli Wam dokładnie określić, ile skryptów reklamowych udało się zablokować przeglądarce, natomiast dobitnie pokaże Wam, jak wiele zyskujecie korzystając z opcji blokowania skryptów śledzących.

Protection Report - tak ma nazywać się funkcja, wedle której przeglądarka Mozilla Firefox będzie generować zestawienie dotyczące skryptów śledzących, które udało się zablokować za pomocą wewnętrznych mechanizmów. Nie jest to rzecz jasna jedna z pierwszych funkcji tego typu, które przekazano użytkownikom. Warto nadmienić, że wersja 65 "liska" to właściwie start opcji "Content Blocking", która pozwala na funkcjonowanie mechanizmowi blokowania niektórych skryptów śledzących. Co więcej, w maju pojawiła się wersja 67, która m. in. pozwala na blokowanie kodów kopiących... kryptowaluty. Tak, takie istnieją i pisaliśmy o nich na Antywebie.

W Firefox 69 Nightly wprowadzono użytkowników do zestawienia "Protection Report", który pokaże, jak wiele skryptów śledzących udało się uniknąć w trakcie przeglądania internetu. Wykresy mają podziałać na wyobraźnię użytkowników i jednocześnie udowodnić im, że wiele straciliby, gdyby nie zdecydowali się na taką ochronę. W generowanych przez Firefoksa raportach można znaleźć informacje na temat tego, ile skryptów społecznościowych udało się pominąć, jak wiele sieci reklamowych z naszego powodu nie mogło nas sprofilować oraz ile razy próbowano na naszym komputerze kopać kryptowaluty. Choć takie zestawienie niekoniecznie ma dla użytkownika ogromną wartość - warto przyznać, że jest to doskonała zagrywka PR-owa.

Warto jednak wspomnieć o pewnej rzeczy. Dane prezentowane w przeglądarkach z wersji Nightly, choć rzeczywiście odnoszą się do "Protection Report", w żaden sposób nie dotyczą tego, co rzeczywiście działo się w przeglądarce przez ostatnie 7 dni. Warto mieć na uwadze to, że jest to jedynie mockup, który pokazuje jak ma działać to rozwiązanie w przyszłości. Jeżeli zainstalowaliście już najnowszego Firefoksa i widzicie te tabelki, musicie o tym pamiętać. Chcecie sprawdzić jak to działa? Zainstalujcie najnowszego Firefoksa z kręgu Nightly i w polu adresu wpiszcie: "about:protections". Tam znajdziecie cały panel sterowania zabezpieczeniami wbudowanymi w przeglądarkę.

Sprawdź również: Płatny plan nowego Firefoksa. Nie tego się spodziewałem

Mozilla wie jak dbać o dobry PR. Firefox to doskonały tego dowód

Jak wspomniałem wyżej - nowy ekran zestawień odnoszących się do ochrony przed intruzywnymi skryptami nie jest czymś odkrywczym, a także szczególnie przydatnym. Jednak... mimo wszystko trzeba przyznać, że Mozilla w ostatnim czasie robi sporo dla użytkowników szczególnie ceniących sobie prywatność, która powinna być fundamentalną wartością w internecie. Jest jednak zdecydowanie inaczej - użytkownicy powinni mieć kontrolę nad tym, jakie dane przekazują, a także... komu je przekazują. Z tym w internecie jest niestety słabo i użytkownicy wcale nie mogą się pochwalić zbyt dużą kontrolą nad tym, gdzie wyfruwają ich informacje.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu