Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Po Godzinach

Najlepsze dokumenty - zestawienie filmów i seriali dokumentalnych

7

Misja w kosmos, niewiarygodna wspinaczka, tajemnice naszej planety albo sekrety całego Układu Słonecznego - oto zbiór polecanych przez nas filmów i serii dokumentalnych.

Najlepsze filmy dokumentalne na Antyweb

Free Solo

Mierząca prawie kilometr ściana Yosemite to wyzwanie dla nie jednego wspinacza, ale Alex Honnold postanowił zmierzyć się z nią zupełnie sam. Bez zabezpieczeń, bez uprzęży, bez wsparcia kolegów. Samodzielnie wspiął się na szczyt i to w rekordowym czasie poniżej 4 godzin. Jego osiągnięcie nie jest dziełem przypadku, ale efektem wielu lat pracy i ogromu wyrzeczeń. My śledzimy ostatni etap przygotowań do wielkiej wspinaczki stylem free solo, poznajemy Alexa i jego najbliższych, obserwujemy treningi i zmagania. To zdecydowanie coś więcej, niż tylko pełen pięknych ujęć dokument o wyczynie (sportowym). Free Solo (recenzja) To uwiecznienie historycznej chwili, którą my możemy śledzić niemal w czasie rzeczywistym.

Free Solo zdobył Oscara. Wywiad z twórcami najlepszego dokumentu

Apollo 11

By obejrzeć ten dokument musicie się mocno postarać, ale zaręczam, że warto. Jeszcze żaden inny dokument nie pokazywał Apollo 11, pierwszej misji załogowej na Księżyc zakończonej lądowaniem, z tak bliska. Tona odrestaurowanych materiałów archiwalnych okraszonych komentarzem z okresu misji prezentuje się wyśmienicie. Można odnieść wrażenie, że oglądamy transmisję telewizyjną z całego wydarzenia, a nie przygotowany na potrzeby seansu materiał. Temu wszystkiemu towarzyszy nawet ścieżka dźwiękowa nagrana z użyciem dostępnych w roku 1969 instrumentów i urządzeń, co tylko potęguje wrażenie powrotu do przeszłości.

Nasza planeta

Co stanie się, gdy twórcy najlepszych dokumentów o naszej planecie rozpoczną współpracę z Netfliksem? Efektem jest kilka cudownych obrazków, czyli odcinków serii dokumentalnej zabierającej nas w podróż po zakątkach domu nas wszystkich - Ziemi. W dokumencie zobaczycie nie tylko śliczne ujęcia i kadry, ale i nietypowe sytuacje oraz wydarzenia, które wpływają na losy planety i jej mieszkańców w jeszcze większym stopniu niż sądzicie. Nie obawiano się pokazać jak natura rządzi się własnymi prawami, gdy słabsi muszą uznać wyższość silniejszych, czego unikano w nie jednej tego typu produkcji, które ukazywały się do tej pory, a w Naszej planecie (recenzja) ukazano to bardzo dobitnie.

Planety

https://www.youtube.com/watch?v=b-zfnudBDDQ&t=2s

Cała aktualna wiedza i najnowocześniejsza technologia oraz najlepsze animacje komputerowe - wszystko to znajdziecie w dokumencie Planety (recenzja) od BBC, który opowiada o najbliższym otoczeniu naszej planety Ziemi, choć nie tylko. Dzięki programowi zrozumiecie, jak wiele i niedużo jednocześnie wiemy na temat naszego Układu Słonecznego oraz dowiecie się, jak przebiegały misje, które pozwoliły nam odkryć skrywane przez inne planety (oraz ich księżyce) tajemnice. To właśnie te elementy oglądam z największym zainteresowaniem, ponieważ wyobrażenie sobie panujących na tych dziwnych światach warunków to jedno, a ujrzeć je na ekranie telewizora odwzorowane z taką dokładnością to zupełnie co innego. To świetny sposób na to, by zorientować się jak wyjątkowa jest Ziemia, gdzie zachodzą tak unikalne procesy, niespotykane w innych częściach Układu, a może i galaktyki.

Schody

https://www.youtube.com/watch?v=XwbnCJGVIMc&t=6s

Schody (recenzja) wzbudzają u widza skrajne emocje. Jesteśmy zaciekawieni poruszaną sprawą, ale obawiamy się, że gdy prawda wyjdzie na jaw, nie będzie pokrywać się z naszym poglądem. A ten może ulegać zmianie co kilkadziesiąt minut, bo wychodzące na światło dzienne fakty są w stanie w mgnieniu oka zburzyć budowaną dotychczas hipotezę. Sprawą Michaela Petersona żyły miliony ludzi i wcale się temu nie dziwię, bo tak zakręconej i niejasnej sytuacji dawno nie spotkałem. Śmierć jego żony mogła być tragicznym wypadkiem albo makabrycznym zabójstwem - jaka będzie Wasza opinia?

Planeta Ziemia i Planeta Ziemia II

Jedenastoodcinkowa seria BBC to jeden z pierwszych dokumentów o takim rozmachu. Twórcy wybrali się w te najbardziej oczywiste, ale i te odrobinę schowane zakątki Ziemi, by ukazać nam piękno naszej planety oraz jej mieszkańców. Tematyczne epizody poświęcone są górom, wodzie, jaskiniom, pustyniom, wielkim równinom czy lodowym krainom. Pierwszy odcinek to swoisty pilot przedstawiający Ziemię od bieguna do bieguna. W drugim sezonie poznajemy świat z perspektywy zwierząt - z bardzo bliska przyglądamy się mechanizom natury, z których pewne odbywają się każdego dnia, zaś inne wydarzają się tylko raz na jakiś czas.

Błękitna planeta i Błękitna planeta II

 

Nie sądzę, byście zdawali sobie sprawę, jak różnorodny jest świat pod powierzchnią wody. I to wody pod różną postacią, bo w dokumencie BBC nie odwiedzamy głębi tylko najbardziej znanych oceanów, ale także mroźnych mórz polarnych. Jak zwierzęta dostosowują się do wyjątkowych warunków w podwodnych głębinach i jak barwne mogą być to krainy? Uwierzcie mi, będziecie totalnie zaskoczeni tym, co ujrzycie.

Citizenfour

Jeśli jeszcze nie widzieliście Citizenfour, a jesteście użytkownikami sieci i/lub telefonii komórkowej, to popełniliście poważny błąd. Choć jest to sprawa sprzed kilku lat, ale Wy nie jesteście jej świadomi, to zdecydowanie jak najszybciej powinniście poznać kulisy jednego z największych skandali dotyczących prywatności użytkowników, a właściwie jej braku. Edward Snowden, był pracownik CIA i NSA, ujawnił między innymi jak podsłuchiwano obywateli USA oraz obywateli innych krajów dzięki programowi PRISM, zaś według innych dokumentów służby specjalne USA i UK prowadziły monitoring komputerów i podsłuchiwały polityków oraz urzędników obecnych na spotkaniu grupy G20 w Londynie. Według prasy to największy wyciek danych w historii USA, zaś Snowden, nazwany zdrajcą, pozostał na wolności dzięki azylowi w Rosji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: