Moje przemyślenia

Filmaster z nowym lepszym pomysłem na biznes

GM
Grzegorz Marczak
16

Największą sztuką wśród startupów jest umiejętność wypracowania sobie alternatywnej drogi rozwoju własnego biznesu. Często bowiem okazuje się, że nawet mając dobry i chwytliwy pomysł oraz dobry produkt wcale nie musi z tego wyrosnąć biznes. I mimo iż od wielu mentorów można usłyszeć, że pieniądze ni...

Największą sztuką wśród startupów jest umiejętność wypracowania sobie alternatywnej drogi rozwoju własnego biznesu. Często bowiem okazuje się, że nawet mając dobry i chwytliwy pomysł oraz dobry produkt wcale nie musi z tego wyrosnąć biznes. I mimo iż od wielu mentorów można usłyszeć, że pieniądze nie są najważniejsze i z czasem pewnie się pojawią, to jednak warto też samemu umieć ocenić własną działalność i dobrać odpowiednie kierunki rozwoju. Nie czekając na to aż okaże się, że nasi mentorzy w głowach mają tylko takie sukcesy jak Facebook czy Twitter i nie wzięli pod uwagę, że nie każdy zdobędzie miliony użytkowników.

Piszę o tym dlatego, że mamy już drugi przykład udanego i bardzo rozsądnego "pivota" w modelu biznesowym. Pierwszym jaki utkwił mi w pamięci był SaveUP, który początkowo chciał podbić świat aplikacją mobilną ale później okazało, się że dużo efektywniejsze będzie zaangażowanie się w rozwój technologii do rozpoznawania obiektów. Można ją sprzedawać, interesować i nie liczyć na miliony użytkowników generujących płatne leady.

Podobne przeobrażenia przechodzi teraz Filmaster. Wprawdzie nadal jest to system rekomendacji filmów ale teraz jako główny kierunek rozwoju obrali usługi i aplikacje związane z telewizją i dostawcami treści TV. Aplikacja mobilna oczywiście cały czas będzie ważnym interfejsem dla bazy z rekomendacjami - nie jest już natomiast z tego co zrozumiałem z rozmowy z Borysem postrzegana jako główny gałąź biznesowa.

I przyznam szczerze, że jak poprzednio byłem sceptyczny do podboju świata programem na telefonie i stroną internetową tak ten pivot w kierunku usług związanych z TV bardzo mi się podoba.

Nie tylko zresztą mi, bo Filmaster.tv (pod tą domeną kryją się nowe usługi) został doceniony również na bardzo prestiżowym konkursie podczas jednej z najważniejszych branżowych konferencji MIPTV. Filmaster został wybrany jednym z 10 najbardziej innowacyjnych startupów.


http://youtu.be/N7L52GwmLss

W nowym modelu biznesowym Filmaster to bowiem przede wszystkim silnik rekomendacji jaki może sobie kupić lub wynająć w modelu SaaS dostawca treści TV lub też platformy telewizyjnej. Pierwsza tego typu integrację już się odbywa i niedługo Filmaster będzię dostępny przez Google TV. Bazując na swoich danych w bazie rekomendacji i oglądanych przez użytkownikach treściach usługa będzie rekomendować inne materiały Video. Na razie zintegrowali się w tym celu z Netflixem ale inni dostawcy to tylko kwestia czasu.

Potencjalnymi klientami na takie rozwiązania mogą być zarówno sieci kablowe chcą zaproponować nową usługę swoim użytkownikom jak również dostawcy treści TV. Otwiera się więc przed Filmasterem całkiem nowa grupa docelowa, silnie reprezentowana również w europie i potrafiąca docenić umiejętne wykorzystanie technologii do wsparcia ich biznesu.

Jak dla mnie brzmi to dużo lepiej i zdecydowanie bardziej realistycznie niż mobilna aplikacja do rekomendacji filmów. Zresztą uważam, że właśnie tego typu biznes gdzie łączy się technologię i różnego rodzaju interfejsy do jej obsługi ma dużo większe szanse na sukces niż liczenie na to, że zbuduje się nowy super serwis społecznościowy i zarobi na reklamie.

Filmaster z tego co mi powiedział Borys dopina właśnie jakąś większą umowę w tym obszarze i jak zakładam pierwszy raz zarobi konkretne pieniądze. Widać więc, że nowy kierunek rozwoju już przynosi wymierne korzyści.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu