Felietony

$775 mln na drobny wydatek - Amazon będzie jeszcze szybszy i jeszcze tańszy

Wojciech Usarzewicz
$775 mln na drobny wydatek - Amazon będzie jeszcze szybszy i jeszcze tańszy
11

Jakby tu zacząć... Na przykład "Empik trzęsie portkami, Amazon będzie jeszcze tańszy". Albo nie, "W końcu dobre zastosowanie kodów QR". Albo lepiej od początku - Amazon wybrał się na zakupy, wydał 775 milionów dolarów i kupił sobie firmę produkującą roboty. I ten skromny zakup może sprawić, że akcje...

Jakby tu zacząć... Na przykład "Empik trzęsie portkami, Amazon będzie jeszcze tańszy". Albo nie, "W końcu dobre zastosowanie kodów QR". Albo lepiej od początku - Amazon wybrał się na zakupy, wydał 775 milionów dolarów i kupił sobie firmę produkującą roboty. I ten skromny zakup może sprawić, że akcje Amazonu polecą w górę, a koszty przesyłek pójdą w dół, tym samym gigant umocni swoją pozycję największego sklepu internetowego na świecie. Przy okazji pokazując, że kody QR mają jednak jakieś zastosowanie.

Zakupiona przez Amazon firma to Kiva Systems. Budują roboty. Ale nie byle jakie, bo to takie małe, pomarańczowe roboty na kółkach i wielką szafą nad sobą - ot, maszyny do pracy w magazynach. A raczej toczące się półki. Zresztą, zobaczcie sobie video:

Małe pomarańczowe roboty toczą się podłodze, na której naklejono w odpowiednich punktach kody QR - robot je rozpoznaje za pomocą kamery umieszczonej na podwoziu i wie, gdzie ma się toczyć. Jak mu spadnie bateria, to sam się potoczy pod gniazdko. Jak się podtoczy pod półkę, to grzbiet podniesie... Razem z półką. A na półce - wiadomo, towar. I podjedzie taka półką pod obsługę magazynu (no, taką żywą, na biopaliwo), ta towar zeskanuje, wrzuci do pudła i gotowe. Mały pluton takich robotów sterowanych przez odpowiednie oprogramowanie sprawia, że praca na magazynie przyśpiesza.

W rezultacie zaś, nie dość, że zamówienia są realizowane szybciej to jeszcze wymagają mniejszej ilości pracowników. To wszystko sprawia, że koszt przygotowania i wysłania zamówienia spada. Amazon, który rocznie wydaje 4 miliardy dolarów na obsługę paczek, jest zapewne chętny na małe oszczędności. Oczywiście, Amazon mógł po prostu kupić sobie legion czy dwa legiony takich robotów, toteż zakup całej firmy może wskazywać na to, że internetowy gigant będzie chciał rozwijać automatyzację magazynów jeszcze bardziej, teraz z ekipą geniuszy z Kiva Systems.

Warto też pamiętać, że Amazon magazynów trochę posiada - fakt zakupu firmy produkującej wiadome roboty może obniżyć koszty wprowadzania tych maszyn do wszystkich magazynów - tych już istniejących i tych dopiero planowanych, wiadomo.

Jak ten zakup przekłada się na kwestie finansowe? Ano, tańsza obsługa magazynów może prowadzić do dwóch rzeczy - po pierwsze do większych zysków samego Amazonu. Ale możliwym jest też, choć to tylko spekulacja, że Amazon znowu obniży koszty wysyłki - nie za dużo, ale klienci już odpowiednio na każdą obniżkę zareagują. To zaś doprowadzi do większego umocnienia pozycji Amazonu na rynku. Do tego umocnienia może doprowadzić i sama postępująca automatyzacja - mniej pieniędzy wydawanych na magazyny to więcej pieniędzy do “kieszeni”, które można przeznaczać na inwestycje.

I tak oto znane od dawna kody QR i trochę techniki pozytywnie wpłynie na biznes internetowy - proste, prawda? Pomijając już kwestie amazonowe, takie robociki to ciekawe rozwiązanie dla wszelkich magazynów - a zwłaszcza dla e-commerce z zamiłowaniem do nowinek technologicznych i cięcia kosztów.

Teraz pozostaje czekać na efekty tego zakupu.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Amazon