Sport

FIFA i UEFA zawieszają rosyjskie kluby i drużyny narodowe

Konrad Kozłowski
FIFA i UEFA zawieszają rosyjskie kluby i drużyny narodowe
5

Do niedawna nie było jasne, jak FIFA i UEFA zareagują na atak zbrojny Rosji na Ukrainę, ale dzisiejszego wieczoru wszystko stało się jasne. FIFA i UEFA zawieszają rosyjskie kluby i drużyny narodowe.

O taki obrót sprawy wnioskowało wiele organizacji oraz działaczy - w tym PZPN i szefujący nim Cezary Kulesza. Decyzja o odmówieniu rozegrania barażowego meczu z Rosją o obecność w następnych Mistrzostwach Świata pociągnęła za sobą szereg decyzji i wydarzeń, w wyniku których do podobnych wniosków doszły organizacje ze Szwecji oraz Czech, które również miały przed sobą barażowe spotkania.

FIFA i UEFA zawieszają rosyjskie kluby i drużyny narodowe

FIFA i UEFA zdecydowały dziś wspólnie, że wszystkie rosyjskie drużyny, zarówno reprezentacje narodowe, jak i drużyny klubowe, zostaną zawieszone w rozgrywkach FIFA i UEFA do odwołania - czytamy w oświadczeniu na oficjalnej stronie FIFA. Decyzje zostały przyjęte przez Biuro Rady FIFA i Komitet Wykonawczy UEFA, czyli najwyższe organy decyzyjne obu instytucji.

Pierwsze oficjalne stanowisko FIFA nie było konkretne, unikało nazwania rzeczy po imieniu i pozostawiało furtkę na wiele różnych scenariuszy. Solidarność nadeszła z takich krajów, jak Anglia, Albania, Dania, Norwegia i Walia - wszyscy wykluczyli wyjście na boisko przeciwko reprezentacji Rosji.

Czy Polska przejdzie do finału baraży?

Nie wiemy, czy taka decyzja FIFA oznacza, że reprezentacja Polski będzie mogła udać się na finał baraży o turniej w Katarze - niektóre media właśnie takie rozwiązanie sugerują. W finale przyszłoby nam się zmierzyć z wygranym z meczu Czechy - Szwecja. W tej kwestii nie zapadły jednak jeszcze żadne decyzje, więc będziemy musieli zaczekać na kolejne komunikaty.

Grafika główna: FIFA

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu