Gry

FIFA powraca! EA w końcu poczuje oddech konkurencji?

Kacper Cembrowski
FIFA powraca! EA w końcu poczuje oddech konkurencji?
2

Wygląda na to, że Electronic Arts doczeka się solidnej konkurencji jeśli chodzi o gry sportowe skupione na piłce nożnej.

EA Sports nie dogadało się z Fifą. Czas na nową erę po krótkiej przerwie?

W maju 2022 roku (tak, już niemal dwa lata temu) Electronic Arts oficjalnie ogłosiło, że ich renomowana na całym świecie gra piłkarska zostanie przeniesiona pod nową markę EA SPORTS FC. Producent zapewniał, że dzięki temu będzie w stanie dostarczać coraz to większej społeczności najlepsze na świecie interaktywne doświadczenia sportowe — czy tak się stało? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam, jednak fakt jest taki, że w zeszłym roku dostaliśmy EA Sports FC 24, za to FIFA nie pojawiła się w ogóle.

Źródło: EA Sports

Problemem oczywiście była kwestia pieniędzy, lecz można było się domyślić, że FIFA nie będzie chciała tak tego zostawić. Od razu faworytem do przejęcia marki było 2K — studio odpowiedzialne między innymi za serię NBA, która jest naprawdę udana i gracze nie mają szczególnie na co narzekać. Jest tryb bardzo zbliżony do Ultimate Team z EAFC, jest zdecydowanie bardziej rozwinięty tryb kariery zawodnika z fabularną otoczką, sam gameplay jest bardzo przyjemny… NBA to naprawdę kawał świetnej gry. Mogłoby więc to być całkiem dobre posunięcie dla marki FIFA — a teraz temat powraca.

FIFA ma tracić w ręce 2K!

Mike Straw z Insider Gaming napisał na swoim profilu na X (dawniej Twitter):

Dochodzą mnie pogłoski, że FIFA/2K pracuje nad ogłoszeniem partnerstwa z 2K w celu stworzenia oficjalnie licencjonowanej gry FIFA. Pracuję nad tym, aby, miejmy nadzieję, dowiedzieć się więcej na ten temat.

Co może podsycać te plotki? To, że Take-Two Interactive, firma-matka 2K, do niedawna zakładała, że zakończy rok fiskalny z przychodami na poziomie około 5,5 mld dolarów, lecz teraz kwota ta wzrosła do 8 miliardów dolarów. Skąd dodatkowe 2,5 mld USD? Z jednej strony mogły to być nowe, poprawione dane związane z Grand Theft Auto VI, bo nowa gra Rockstara ma przynieść sporo pieniędzy. Z drugiej strony, możliwe, że będzie to właśnie FIFA.

W sieci pojawiają się jednak głosy, że 8 miliardów dolarów to za mało jak na GTA 6 i że nowa gra Rockstara ma pojawić się później, niż do końca marca 2025 roku; chociaż firma z wielkim R i gwiazdką w logo w oficjalnym zwiastunie gry zapowiedziała, że będzie to w 2025 roku — trudno więc raczej spodziewać się czegoś innego. Cóż, te wątpliwości rozwieje jednak wyłącznie jeszcze trochę czasu.

Tak czy siak, naprawdę wiele wskazuje na to, że Electronic Arts doczeka się poważnego rywala i konkurencji. A ta, dla samych graczy, zawsze jest korzystna; szczególnie w sytuacji, w której EA maksymalnie monetyzuje EAFC 24 i na zaskakująco wczesnym etapie gry w tym roku wprowadza do Ultimate Team paczki za fortunę, przez co gracze już od kilku miesięcy mają dosłownie kosmiczne składy. Co o tym myślicie?

Źródło: X (dawniej Twitter) / Mike Straw

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu