Polska

Światowy gigant docenił polską firmę. Na stole 250 mln złotych

Jakub Szczęsny
Światowy gigant docenił polską firmę. Na stole 250 mln złotych
9

Słyszeliście kiedykolwiek o systemie Fibaro? Pewnie, że słyszeliście - to najbardziej znana polska firma zajmująca się automatyką dla domu - od inteligentnych akcesoriów pozwalających na doglądanie naszej własności - niezależnie od tego gdzie jesteśmy na świecie aż po gotowy, jednolity system zdatny do zaimplementowania "na za chwilę". Stojąca za marką firma Fibar Group właśnie została przejęta przez zagranicznego giganta.

Jak chwali się Fibar Group S.A. w swoim newsroomie - wartość transakcji to zawrotne 250 mln złotych. Grupa Nice, która jest uważana za światowego lidera zajmującego się automatyką dla domu nabył 100 procent udziałów Fibara. O systemie Fibaro wiemy sporo już od niemal dekady, jest to znana nie tylko w Polsce, ale i na świecie licząca się marka systemów dedykowanych tzw. "smart home". Ostatnio Fibaro zaczęło współpracować m. in. z Asystentem Google, co pozwala w prosty sposób sterować urządzeniami w domu tylko za pomocą uniwersalnego interfejsu głosowego.

Nice natomiast to nad Wisłą nieco mniej znane przedsiębiorstwo, ale od lat jest niekwestionowanym gigantem w dziedzinie automatyki domowej. Bramy garażowe, rolety przeciwsłoneczne, systemy parkingowe, alarmy (oczywiście okraszone wygodnymi interfejsami) to dzieło firmy, która stoi za przejęciem polskiego przedsiębiorstwa.

Co na temat przejęcia sądzą twórcy Fibaro?

Transakcja, do której doszło wczoraj w Warszawie to olbrzymia szansa na dalszy rozwój naszego systemu smart home oraz pozostałych rozwiązań IoT, nad którymi pracują działy R&D w Poznaniu i Zielonej Górze (...) .Zdecydowaliśmy się na ofertę Nice, ponieważ poszukiwaliśmy inwestora, który nie tylko pozwoli marce FIBARO dalej rozwijać się w zaplanowanym przez nas kierunku, ale również zapewni nam środki na dalsze badania i sam skorzysta z naszego zaawansowanego technologicznie know-how. Wzbogaci to również portfolio produktów obu firm.

~Maciej Fiedler, CEO Fibar Group S.A.

Pozyskanie takiego inwestora pozwoli Fibar Group znacznie prościej oraz szybciej trafić na niektóre rynki zagraniczne. Doświadczenie Nice w tej dziedzinie będzie nieodzowne - nie zdziwię się więc, jeżeli produkty polskiej firmy będą sukcesywnie pojawiać się w innych krajach i oczywiście zdobywać rozgłos na rynku technologicznym. Pamiętajmy o tym - to nie tylko promocja dla Fibar Group, ale również dla Polski: to jedna z niewielu firm tego typu, która uzyskuje tak ogromne wsparcie inwestora.

Połączenie sił z Nice to także szansa na nowe integracje - inwestor jako twórca własnych systemów jest idealną firmą do transferowania wiedzy oraz opracowanych rozwiązań. Współpraca zaowocuje więc nowymi, nieznanymi wcześniej możliwościami obsługi np. akcesoriów Nice z poziomu systemu Fibaro.

Fibar Group należy więc pogratulować. Rzadko możemy napisać o takich transakcjach: wespół z Nice udało się dokonać czegoś naprawdę niesamowitego. Wszak 250 mln złotych to już nie przelewki.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu