Konkurencja dobra rzecz, niedawno informowałem Was o projekcie maszyn do wydawania paczek przy Biedronkach, dziś dowiadujemy się o nowym pomyśle Packomatic na instalacje skrzynek na osiedlach mieszkalnych.
Rośnie konkurencja Paczkomatów inPostu - Pakomatic Tetris nowe skrzynki do odbioru paczek na osiedlach
O Packomatic usłyszeliśmy po raz pierwszy przy okazji prezentacji startupów, które Poczta Polska wybrała w ramach programu GammaRebel do ściślejszej współpracy. Jednym z nich był Pakomatic, czyli maszyny do wydawania paczek montowane bezpośrednio w budynkach mieszkalnych, coś jak obecnie skrzynki na listy.
Maszyny te instalowane są w porozumieniu ze wspólnotami lub we wczesnym etapie budowania osiedli z deweloperami, dla podniesienia prestiżu danej lokalizacji.
Jest to nowe wydanie popularnych automatów do wydawania paczek. Różnica polega na tym, że urządzenia są położone bardzo blisko miejsca zamieszkania, na przykład w blokach czy kamienicach. To rozwiązanie będziemy chcieli wprowadzać razem ze wspólnotami mieszkaniowymi. Za pośrednictwem automatów będzie można odbierać paczki tak samo, jak teraz odbiera się listy ze skrzynek oddawczych.
W e-commerce istotnym problemem jest przekazanie przesyłki przez kuriera klientowi końcowemu. Wynika on m.in. z tego, że w naszych budynkach brakuje infrastruktury do obsługi paczek. Pakomatic Concierge jest właśnie taką infrastrukturą. Rozpoczęliśmy realizację wdrożenia tego typu urządzeń na warszawskim Żoliborzu. Pierwsze urządzenia trafią wkrótce do wspólnot i będą one miały możliwość przetestowania ich.
Tak więc Pakomatic Concierge to pomysł, który zastosowanie ma głównie wewnątrz budynków i raczej bardziej możliwy do wdrożenia i instalacji na etapie budowy. Nowy pomysł Pakomatic Tetris jest bardziej elastyczny i możliwy na każdym etapie do zamontowania w dowolnym miejscu. Nie tylko tak, jak widzicie w coverze w klatkach, ale również na zewnątrz, na przykład w wybranych miejscach na osiedlu domków jednorodzinnych czy szeregowców.
Wszystko dzięki konstrukcji (tetris), skrzynki mogą mieć dowolny kształt i wielkość, tak że można je dowolnie dopasowywać do powierzchni montażu, a nie na odwrót.
Łukasz Łapiński, dyrektor zarządzający Pakomatic:
Nie chcieliśmy odprawiać wielu klientów z kwitkiem. Widoczna była potrzeba uelastycznienia sposobu instalacji. Zdecydowaliśmy się wprowadzić model Tetris, bowiem mieliśmy wiele zapytań od wspólnot, które posiadały już systemy kontroli dostępu. Uniemożliwiał on łatwy dostęp wszystkim mieszkańcom do tej samej instalacji.
Kiedy możemy spodziewać się wdrożeń? Na ten czas Pakomatic informuje. że podpisał umowę z największym polskim deweloperem Echo Investment na wdrożenie rozwiązania Pakomatic Tetris w ich nowych inwestycjach. Pierwsza instalacja będzie miała miejsce w IV kwartale tego roku na jednym z osiedli w Warszawie na Woli.
Kazimierz Monkiewicz manager ds. CSR i CSV w firmie Echo Investment:
Echo Investment ciągle analizuje potrzeby mieszkańców miast i przystosowuje swoje inwestycje do najnowszych trendów społecznych. Zauważamy ciągły wzrost handlu internetowego, dlatego konieczne jest wprowadzanie ułatwień dotyczących odbierania i przechowywania paczek. Chcemy to robić systemowo i wygodnie, nie zakłócając spokoju i porządku sąsiadów. Z tego wynika nasza chęć współpracy z Pakomatic.
No dobrze, a jak to naprawdę ma działaś od strony technicznej? O to zapytałem już bezpośrednio Łukasza Łapińskiego. Rozwiązanie ma być dostępne dla wszystkich kurierów, niezależnie od firmy:
W modelu Tetris dostawa odbywa się za pomocą aplikacji na telefonie komórkowym. Każdy kurier może pobrać i zainstalować aplikację. W aplikacji wykrywane są przy użyciu bluetooth wolne skrytki, kurier wybiera daną skrytkę i ją otwiera z poziomu telefonu. Następnie umieszcza przesyłkę w skrytce. Po zatwierdzeniu przez kuriera prawidłowości dostawy, system automatycznie generuje kod i wysyła na numer telefonu klienta. W tym momencie skrytka zabezpieczona jest jednorazowym kodem i czeka na klienta. Odbiorca otrzymuje kod na telefon komórkowy. Każdy zamek wyposażony jest w klawiaturę. Dlatego bez konieczności posiadania dedykowanej aplikacji każdy użytkownik może wprowadzić kod i odebrać przesyłkę.
Zapytałem również, czy jednocześnie będzie możliwość nadawania paczek w tych skrzynkach przez mieszkańców osiedli:
Jeszcze nie. W momencie, gdy produkt się upowszechni przewidujemy oddzielną aplikację dla użytkownika. Wtedy będą również możliwości nadawania przesyłek oraz płatności.
Zastanawiałem się również, co jeśli paczka jest z płatnością przy odbiorze? Albo wymaga podpisu czy okazania dokumentu przez odbiorcę? Oraz jak w ogóle kurierzy uzyskują potwierdzenie odebrania paczki przez odbiorcę w tym modelu?
W przypadku przesyłek urzędowych, za potwierdzeniem odbioru lub płatność przy odbiorze - tego nie obsługujemy na ten moment. W przypadku odbiorów przesyłek kurierskich - dostawa bez obecności klienta opiera się na zgodzie uzyskanej od klienta na pozostawienie przesyłki w wybranym miejscu - poprzez rejestrację w systemie, a jeżeli dana osoba nie jest zarejestrowana, to kurier powinien uzyskać zgodę przez SMS lub telefonicznie.
Tak więc podsumowując, pomysł wydaje mi się ciekawy, możliwy do wdrożenia może nie na taką skalę jak Paczkomaty inPostu, ale pamiętajmy, że w perspektywie mamy też maszyny do wydawania paczek przy Biedronkach, których ma stanąć 2 tysięcy, InPost ma ich obecnie 2,9 tysięcy. Tak więc konkurencja będzie spora na tym polu już niedługo, co powinno się odbić z korzyścią dla nas, kupujących w sieci.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu