Motoryzacja

FCA wprowadza system Uconnect 5 bazujący na Android Automotive

Kamil Pieczonka
0

FCA, czyli koncern stojący za takimi markami jak Chrysler, Dodge, Jeep, Ram, Maserati, Fiat, Alfa Romeo, Lancia i Abarth zapowiedział właśnie wprowadzenie nowej wersji systemu inforozrywki. Uconnect 5 będzie bazował na systemie Android Automotive i wprowadzi sporo ciekawych zmian w autach koncernu.

Uconnect 5 z bezprzewodowym Android Auto i Apple Car Play

FCA obiecuje nam jeden z najbardziej zaawansowanych systemów inforozrywki dostępny na rynku. Uconnect 5 bazuje na technologii Android Automotive stworzonej przez Google, a za jego sprawne działanie będzie odpowiadał nowy, wydajniejszy procesor współpracujący z 6 GB pamięci RAM oraz 64 GB pamięci na dane. Dzięki temu nowe rozwiązanie ma być znacznie bardziej responsywne niż obecnie stosowany system Uconnect 4. Nowy system będzie w stanie obsłużyć nawet 4 ekrany jednocześnie, a ich przekątna może wynieść nawet 12,3 cala przy rozdzielczości 4K.

To co pewnie jest też bardzo istotne dla wielu klientów, Uconnect 5 będzie obsługiwał bezprzewodowo Android Auto i Apple Car Play, zapewniając wygodną łączność bez konieczności podpinania kabla. Co ciekawe w Uconnect 5 pojawi się też wsparcie dla Alexy, asystenta głosowego stworzonego przez Amazon. System będzie miał możliwość stworzenia aż 5 profili, które będą mogły być indywidualnie skonfigurowane przez użytkownika. Z innych ciekawych funkcji warto wspomnieć o możliwości jednoczesnego podpięcia nawet dwóch telefonów poprzez Bluetooth i określenia ich priorytetów, obsługa głosowa językiem naturalnym umożliwiająca np. korzystanie z nawigacji czy zmianę ustalonej temperatury w klimatyzacji. FCA zdecydowało się na skorzystanie z wbudowanej nawigacji dostarczanej przez TomToma, który będzie zapewniał nie tylko aktualizacje map online, ale również dane dotyczące natężenia ruchu na drodze.

Aplikacja, która pozwoli monitorować pozycję auta

Ciekawie zapowiada się też aplikacja mobilna Uconnect, która zyska szereg dodatkowych możliwości dzięki temu, że samochód ma stałą łączność z siecią przez modem LTE/4G. Dzięki temu korzystając z aplikacji możemy zdalnie odblokować/zablokować zamki, uruchomić zapłon czy otrzymywać różnego rodzaju notyfikacje. Szczególnie interesująca może być funkcja Family Drive Alerts, która prześle powiadomienie do posiadacza samochodu, gdy auta wyjedzie za określoną granicę ustaloną na mapie, przekroczy prędkość lub godzinę. Rodzice z pewnością to rozwiązanie docenią, nie mówiąc już o dokładnej informacji o lokalizacji samochodu.

Uconnect 5 ma być też regularnie aktualizowany poprzez sieć komórkową i pozwoli na stworzenie lokalnego WiFi, które zapewni dostęp do sieci wszystkim pasażerom. Nowy system będzie sukcesywnie wprowadzany w nowych modelach samochodów produkowanych przez FCA w najbliższych latach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu