Android

Android Automotive (nie Auto) zyskał dużego partnera, może trafić do Twojego auta

Kamil Pieczonka
Android Automotive (nie Auto) zyskał dużego partnera, może trafić do Twojego auta
9

Android Automotive (nie mylić z Android Auto) to system inforozrywki dla samochodów, nad którym Google pracuje już od kilku lat. Do tej pory wśród potwierdzonych partnerów była marka Polestar (należąca do Volvo) oraz konsorcjum Renault-Nissan-Mitsubishi. Teraz dołączy do nich również amerykański General Motors.

System inforozrywki ma coraz większe znaczenie

Czasy gdy nie przywiązywaliśmy wielkiej uwagi do systemów inforozrywki w samochodach już dawno minęły. Kiedyś wystarczało nam radio, teraz samochodowe systemy potrafią znacznie więcej, choć nadal w większości pozostawiają wiele do życzenia w porównaniu np. do naszych smartfonów. To właśnie między innymi z tego względu tak dużą popularnością cieszy się Android Auto czy Apple Car Play.

Trzeba jednak uczciwie przyznać, że część producentów samochodów ma się czym pochwalić. Mowa tu między innymi o Tesli, Mercedesie czy nawet Volkswagenie. Prawdą jest jednak, że rozwijanie takiej aplikacji jest bardzo kosztowne i nie wszyscy godzą się na takie wydatki. Na tym chce skorzystać między innymi Google, które szykuje swój własny system inforozrywki nazwany Android Automotive.

Nie jest to już żadna nakładka, jak Android Auto (choć ma obsługiwać AA i Car Play od Apple), ale pełnoprawny system, który będzie odpowiadał za działanie praktycznie całego samochodu. Takie rozwiązania potrzebują nie tylko testów, ale też odpowiednich homologacji, dlatego to wszystko jeszcze trochę potrwa. Wiele jednak wskazuje na to, że pierwsze samochody wspierające to Android Automotive wjadą do salonów już w 2021 roku. Najnowszym partnerem Google jest koncern General Motors, do którego należą takie marki jak Chevrolet, Buick czy Cadillac.

Android Automotive to pełnoprawny Android

System Google przejmie rolę zarządzania multimediami i innymi elementami samochodu, a jego największą zaletą ma być obsługa asystenta. Obecnie w zasadzie tylko producenci aut premium, jak Mercedes oferują funkcję asystenta, który jest w stanie komunikować się w naturalnym języku. Dzięki Androidowi, takie możliwości będzie mogło mieć nawet najtańsze Renault Clio. To jeden z celów, który przyświeca Google. Popularyzacja asystenta może mieć takie znaczenie dla przyszłości spółki, jak wyszukiwarka na samym początku jej działalności.

Przy pomocy asystenta i odpowiednich komend głosowych można wykonać telefon, poszukać najbliższej stacji benzynowej czy ustawić temperaturę systemu klimatyzacji. Android Automotive będzie posiadał też dostęp do sklepu Play, choć zostanie ograniczony tylko do dedykowanych aplikacji, więc można liczyć na to co jest dostępne w ramach Android Auto. Mowa tu między innymi o nawigacjach Google Maps i Waze, odtwarzaczach muzyki jak Spotify czy aplikacji do podcastów i internetowego radia.

W zapowiedziach wszystko wygląda całkiem nieźle, ale jak będzie w praktyce przekonamy się dopiero za nieco ponad rok. Wielu systemom inforozrywki w autach można zarzucić, że są powolne, mam nadzieję, że Google nie powieli tego błędu.

źródło: GM

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu