Polska

Fałszujesz mObywatela? Czekają cię srogie konsekwencje

Piotr Kurek
Fałszujesz mObywatela? Czekają cię srogie konsekwencje
Reklama

Ministerstwo Cyfryzacji przestrzega. Sięgasz po fałszywego mObywatela, by potwierdzić swoją tożsamość? Jeśli zostałeś złapany, czeka cie surowa kara.

Obecnie z mObywatela korzysta ponad 9,3 mln osób – tak wynika z najnowszych informacji Ministerstwa Cyfryzacji, które wskazuje na liczbę aktywnych mDowodów, które stanowią cyfrowy odpowiednik plastikowego dowodu osobistego, który zazwyczaj trzymamy w portfelu. Od dłuższego czasu wystarczy sam smartfon, by załatwić wiele spraw wymagających potwierdzenia swojej tożsamości. mObywatel może być wykorzystany podczas zbliżających się wyborów na Prezydenta RP, gdzie posłuży do weryfikacji naszej tożsamości. Cyfrowa wersja dokumentu tożsamości, podobnie jak w latach ubiegłych, pozwoli na wygodne zweryfikowanie naszej tożsamości. Choć wcześniej wystarczyło okazać smartfon z zainstalowaną aplikacją mObywatel i otwartym mDowodem, w tych wyborach członkowie komisji będą mieli dodatkowe obowiązki.

Reklama

Polecamy na Geekweek: Idziesz na wybory? Możesz to zrobić z mObywatelem

mObywatel na wyborach nie taki bezpieczny? Za posługiwanie się fałszywymi dokumentami grożą surowe kary

Rosną jednak obawy związane z tym, że samego mObywatela można podrobić i spreparować aplikację w taki sposób, że możliwe jest posługiwanie się fałszywym mDowodem – i to nie tylko do kupowania piwa, czy napój energetycznych w sklepach, ale także podczas zbliżających się wyborów prezydenckich. Choć Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że komisje wyborcze mają zarekomendowany bezpieczny sposób weryfikacji tożsamości dzięki metodzie kryptograficznej i skanowania kodu QR, serwis Niebezpiecznik wskazuje, że rekomendowane metody mogą zawieść. Przedstawiciele Ministerstwa przypominają jednak, że posługiwanie się fałszywymi dokumentami w wersji cyfrowej jest tak samo karane, jak przedstawianie podrobionego dowodu osobistego. W najnowszym komunikacie czytamy:

(...) podrabianie lub przerabianie dokumentu w celu użycia go jako autentyczny, a także używanie takiego dokumentu jako autentycznego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. (Art. 270 Kodeksu Karnego).

Zespoły bezpieczeństwa Centralnego Ośrodka Informatyki oraz NASK stale monitorują strony internetowe w poszukiwaniu ofert sprzedaży fałszywych mDowodów. Oferty takie są natychmiast przekazywane do odpowiednich organów, w tym:

  • CBZC – Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości
  • CSIRT GOV –  Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego
  • CSIRT NASK –  Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowym Instytucie Badawczym.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama