Facebook

Federalna Komisja Handlu pozywa Facebooka za przejęcie WhatsAppa i Instagrama

Kamil Świtalski
Federalna Komisja Handlu pozywa Facebooka za przejęcie WhatsAppa i Instagrama
6

Robi się gorąco. Federalna Komisja Handlu pozwała Facebooka za monopolizację — i mowa tu głównie o przejęciu przez firmę WhatsAppa i Instagrama.

O tym że Facebook jest jedną z potęg współczesnego świata technologii wiedzą... prawdopodobnie wszyscy. Ilość danych które firma gromadzi na temat swoich użytkowników jest porażająca. Facebook, Instagram i WhatsApp to jedne z najpopularniejszych platform społecznościowych i komunikatorów. Przejęcia tych platform przez (wtedy już) społecznościowego giganta było dla wielu sporym zaskoczeniem. Patrząc na to jak ciągnie się umożliwienie Google przejęcie FitBita można się dziwić, że w przypadku tych platform wszystko poszło tak szybko i gładko. Ale po kilku latach tematem zainteresowała się Federalna Komisja Handlu, która wczoraj złożyła do sądu pozew przeciwko gigantowi. Powód? "Bezprawne utrzymywanie swojego monopolu na osobiste media społecznościowe przez antykonkurencyjne zachowania".

Zobacz też: Wielki powrót najbardziej użytecznej funkcji na Facebooku. Odzyskaj choć odrobinę kontroli…

Federalna Komisja Handlu wiele miesięcy przygotowała się do tego pozwu

Pozew który wczoraj został złożony nie pojawił się z dnia na dzień. Jest efektem długiego śledztwa, w którym udział brali adwokaci z 46 różnych Stanów, także w DC i Guam. Przy ogłoszeniu pozwu doprecyzowano:

…w skardze zarzuca się, że Facebook zaangażował się w systematyczną strategię - w tym przejęcie w 2012 roku obiecującego rywala: Instagrama, przejęcie aplikacji do komunikacji mobilnej WhatsApp w 2014 roku oraz narzucenie twórcom oprogramowania ograniczeń antykonkurencyjnych - aby wyeliminować jego monopol. Takie postępowanie szkodzi konkurencji, pozostawia konsumentom niewielki wybór w zakresie osobistych sieci społecznościowych i pozbawia reklamodawców korzyści z konkurencji.

Całość skupia się przede wszystkim na przejęciu Instagrama i WhatsAppa, najpopularniejszych i zdecydowanie najbardziej rzucających się w oczy usług. Czego oczekuje Federalna Komisja Handlu?

FTC zwraca się do sądu federalnego o stały nakaz (ang. permanent injunction), który mógłby między innymi: wymagać zbycia aktywów, w tym Instagrama i WhatsApp; zakazać Facebookowi nakładania ograniczeń antykonkurencyjnych na twórców oprogramowania; i wymagać od Facebooka wcześniejszego powiadomienia i zgody na przyszłe fuzje i przejęcia.

Trzeba przyznać, że to pierwszy raz, kiedy można powiedzieć, że sytuacja wygląda poważnie. Przez wiele lat Facebookowi na sucho uchodziło wiele sytuacji. Nie mam tu na myśli tylko przejęć, ale również wszelkie afery, jak ta z Cambridge Analytica... i identyczną, która wydarzyła się w tym roku. Po drodze było wiele sytuacji, w których odpowiednie instytucje mogły reagować, ale najwyraźniej nikomu na tym specjalnie nie zależało. Jestem bardzo ciekawy dalszego rozwoju wypadków i... czy faktycznie coś w temacie się zadzieje, czy całość ograniczy się do bardziej kreatywnych działań ze strony Facebooka. Nowe spółki, nowe firmy. Pojawia się też pytanie co w obliczu tego pozwu z jednym, wielkim, komunikatorem który ma łączyć Messenger, Instagram i WhatsApp?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu