Wczorajszy zakup Facebooka doczekał się już wielu analiz, także z naszej strony, bo inwestycję Facebooka wziął pod lupę Karol. Zwykłych użytkowników n...
Facebook Messenger czy WhatsApp? Oto jest pytanie
Pozytywnie zakręcony gadżeciarz, maniak seriali ro...
Wczorajszy zakup Facebooka doczekał się już wielu analiz, także z naszej strony, bo inwestycję Facebooka wziął pod lupę Karol. Zwykłych użytkowników najbardziej interesuje jednak to, który z komunikatorów oferuje wygodniejszą i niezawodną wymianę wiadomości z naszymi znajomymi, rodziną i współpracownikami. Przyjrzyjmy się obydwu aplikacjom i przekonajmy się, który z nich odpowiada waszym potrzebom.
Możliwość wyboru komunikatora nie zawsze leży w naszej kwestii, ponieważ w większości sytuacji musimy dostosować się do decyzji ogółu i wybrać ten, który zapewni nam kontakt z jak największą liczbą znajomych. Przede wszystkim właśnie na tej podstawie Facebook buduje i wzmacnia popularność Messengera, lecz rosnąca w zawrotnym tempie konkurencja depcze mu po piętach, a na wielu rynkach wyprzedzając go w liczbie użytkowników. Porównajmy najnowszy nabytek Facebooka i aplikację Messenger - dostępną od 2011 roku i systematycznie aktualizowaną.
Nasze konto w usłudze WhatsApp opiera się o numer telefonu i podanie tej informacji jest niezbędne, by móc korzystać z aplikacji. Naszych znajomych możemy odnajdywać właśnie na podstawie znajomości ich numeru komórki - nie wystarczy jedynie imię i nazwisko, za co jesteśmy wdzięczni Facebookowi. Gdy jednak nasza lista kontaktów zostanie zapełniona, zauważymy że WhatsApp umożliwi nam ustawienie statusu opisowego, który pozwoli nam na poinformowanie znajomych na przykład o naszej zaplanowanej niedostępności. W przypadku, gdy osoba której numer telefonu mamy zapisany w książce adresowej założy konto w WhatsApp, automatycznie zostaje ona dodana do kontaktów w aplikacji. Niektórzy użytkownicy docenią również dodatkową informację o stanie dostarczenia wiadomości do urządzenia odbiorcy.
Jako użytkownik iPhone'a, kwestie techniczne opisywać będę właśnie z tej perspektywy, a w przypadku porównania obydwu aplikacji różnice są naprawdę zauważalne. WhatsApp w odróżnieniu od Messengera pozwala nam na zmianę dźwięku powiadomienia o przychodzącej wiadomości. W mojej ocenie znacznie lepiej rozwiązana została kwestia załączania do wiadomości dodatkowych danych jak lokalizacja czy zdjęcia. Tutaj wybór jest też odrobinę większy, gdyż wysyłać możemy filmy i kontakty, zaś jednorazowe udostępnienie aktualnego położenia jest o wiele praktyczniejszym rozwiązaniem. Choć z WhatsApp nie korzystam tak często jak z Messengera, to nigdy nie doświadczyłem problemów z otrzymywaniem powiadomień, co nagminnie zdarza się w przypadku komunikatora Facebooka.
Niezwykle ważną informacją jest to, że po roku korzystania z WhatsApp przyjdzie nam zapłacić za kolejne 12 miesięcy. Nie jest to wygórowana kwota, bo wynosi 0,99 dolara. W zamian otrzymujemy jednak jedną z najbardziej niezawodnych usług na rynku. W moim odczuciu największą niedogodnością jest właśnie brak dostępu do wiadomości na jakimkolwiek innym urządzeniu, co przypomina nieco zwykłe SMS-y.
Facebook Messenger
Istnieją dwie kwestie, w których przewaga Messengera nad WhatsAppem jest niepodważalna. Pierwszą z nich jest naturalnie baza użytkowników, wśród których znajdziemy sporą część naszych znajomych. Bez znajomości numeru telefonu, wpisując jedynie imię i nazwisko w większości przypadków będziemy w stanie "namierzyć" poszukiwaną osobą i nawiązać z nią kontakt.
Po drugie - dostępność. Po tym jak Facebook zunifikował dwie usługi - wiadomości i czat - dostaliśmy do rąk niezwykle uniwersalny komunikator, z którego możemy korzystać na wielu urządzeniach jednocześnie (na co nie pozwala WhatsApp), a także bez żadnych przeszkód w oknie przeglądarki logując się na jakimkolwiek komputerze, tablecie, smartfonie. W ten sposób konwersację z z ekranu urządzenia mobilnego możemy przenieść na fizyczną klawiaturę laptopa. Dostęp do czatu Facebooka jest również bardziej powszechniejszy, na przykład wewnątrz webowej wersji Outlooka, gdzie bez problemu możemy prowadzić rozmowę z kontaktami z portalu społecznościowego.
Choć numerem jeden rozmów audio przez Internet jest nadal Skype, to Facebook Messenger również oferuje nam wykonywanie takich połączeń. Jeżeli skorzystamy z portalu w przeglądarce komputerowej, to do naszej dyspozycji będą dodatkowo rozmowy wideo, także z kontaktami ze Skype'a.
Co na to Mark Zuckerberg?
Zdaniem założyciela portalu Facebook, WhatsApp jest świetnym uzupełnieniem dla oferowanych już przez Facebooka usług.
Facebook Messenger jest często używany do kontaktu z osobami z kręgów znajomych z serwisu społecznościowego, zaś WhatsApp umożliwia utrzymywanie kontaktu z pozostałymi osobami oraz wewnątrz niewielkich grup.
W opinii Zuckerberga, Messenger i WhatsApp są produktami o bardzo zróżnicowanym zastosowaniu, dlatego będą rozwijane równocześnie. Zdziwiłbym sie, gdyby Mark powiedział cokolwiek innego. Każda z aplikacji ma swoich oddanych użytkowników, którzy prawdopodobnie nie byliby zainteresowani produktem wynikającym z ich połączenia. Z całą pewnością jednak zespoły odpowiedzialne za ich rozwój będą teraz mogły wymienić się spostrzeżeniami i pomysłami, dlatego w dość nieodległej przyszłosci powinniśmy spodziewać się bardzo ciekawych zmian. Z niecierpliwością na nie czekam.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu