Facebook

Zuckerberg chce integracji WhatsAppa, Instagrama i Messengera

Piotr Kurek
Zuckerberg chce integracji WhatsAppa, Instagrama i Messengera
8

Skandale i problemy Facebooka powodują, że w firmie potrzebne są zmiany. Wygląda na to, że już wkrótce dotkną one popularnych komunikatorów.

WhatsApp, Messenger, Instagram to trzy różne platformy, jeden właściciel i przynajmniej jedna cecha wspólna — możliwość wysyłania wiadomości. Nie jest to jednak takie proste, gdy użytkownicy jednej z nich chcą się komunikować z osobami korzystającymi z pozostałych rozwiązań. Facebook ma plan połączenia tych aplikacji — na szczęście nie w postaci jednego, wspólnego tworu, a raczej na opierającym się na wspólnym fundamencie ekosystemie, z zachowaniem niezależności i odrębności.

O tego typu planach donosi New York Times. Według informatorów, Mark Zuckerberg chce zintegrowania swoich aplikacji społecznościowych, co pozwoli na uzyskanie większej kontroli nad tym, co dzieje się w różnych oddziałach firmy. Ma to być reakcja na problemy i skandale, które w ostatnich kilkunastu miesiącach dotknęły Facebooka.

Wspólna infrastruktura odpowiadająca między innymi za wysyłanie wiadomości ma posiadać zabezpieczenia, typu end-to-end, gwarantujące, że przesyłana korespondencja jest bezpieczna i nie trafi w niepowołane ręce. Konieczność wdrożenia tych zabezpieczeń do wszystkich komunikatorów w portfolio Facebooka to polecenie samego Zuckerberga. Zmiany te pozwolą także na komunikację między aplikacjami. Osoby korzystające z Facebooka będą mogły rozmawiać z użytkownikami WhatsAppa, itp.

Zabieg ten ma umocnić pozycję na rynku rozwiązań oferowanych przez aplikacje Facebooka. Jak mówią informatorzy — firma chce zatrzymać uciekającą falę użytkowników szukających alternatywnych komunikatorów. Jeden, wspólny ekosystem, ma być o wiele bardziej atrakcyjny niż to, co oferuje konkurencja.

Stworzenie wspólnej infrastruktury nie będzie jednak takie łatwe. Prace dopiero się zaczęły, a przewidywany czas uruchomienia jednej platformy dla wszystkich trzech aplikacji to końcówka tego roku lub początek 2020.

Źródło: New York Times

Zobacz też:

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu