Polska

Pobiliśmy facebookowy rekord! Zbiórka na WOŚP największą w Europie

Jakub Szczęsny
Pobiliśmy facebookowy rekord! Zbiórka na WOŚP największą w Europie
11

2 dni temu zakończyła się zbiórka "Ostatnia Puszka Pawła Adamowicza" na Facebooku. Udało się zgromadzić niemal 16 milionów złotych - okazuje się, że jest to nie tylko zdecydowany rekord w kontekście polskiej historii społecznościowego giganta. Wygląda na to, że poprzeczkę ustawiliśmy wysoko także w Europie!

Zbiórka autorstwa Pani Patrycji Krzymińskiej przeszła wszelkie oczekiwania. Spodziewano się, że z pewnością uda się zebrać początkowo deklarowane 1000 złotych. Natomiast odzew internautów był przeogromny - bardzo szybko zbiórka zyskała ogólnopolski rozgłos i w momencie zakończenia akcji licznik wskazywał już na prawie 16 milionów złotych.

Czy chcesz wesprzeć wraz ze mną szlachetny cel? Zbieram pieniądze na rzecz organizacji WOŚP, a każdy Twój datek — zarówno mały, jak i duży — będzie się liczyć. Przyda się każdy grosz. Dziękuję za wsparcie. Informacje o organizacji WOŚP są podane poniżej. Celem Fundacji jest działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej.

Wygląda na to, że zbiórka pobiła europejski rekord Facebooka

Zbiórka Pani Patrycji ściśle związana była z bardzo smutnym wydarzeniem w Gdańsku. 3 stycznia, w trakcie 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Paweł Adamowicz – co roku biorący aktywny udział w wydarzeniach WOŚP został trzykrotnie raniony nożem przez napastnika – Stefana W. Prezydent Gdańska zmarł następnego dnia wskutek odniesionych obrażeń.

Jak podaje serwis Wirtualnemedia powołując się na informacje pochodzące bezpośrednio od Facebooka, zbiórka "Ostatnia Puszka Pawła Adamowicza" była największa w regionie EMEA (Europa, Afryka, Bliski Wschód) wyznaczając nowy rekord w historii funkcjonalności. Jak dotąd, największą zbiórką na świecie była ta, która dotyczyła rozdzielonych rodzin imigrantów. W czerwcu 2018 roku udało się na ten cel uzyskać 16 milionów dolarów - a zatem blisko 4 razy więcej niż w przypadku polskiej zbiórki.

W toku polskiej zbiórki zastanawiano się, czy Facebook pobiera jakiekolwiek opłaty w związku z funkcją przekazywania datków. Jak wynika z Centrum Pomocy giganta społecznościowego, organizacje dobroczynne są zwolnione z wszelkich opłat:

Datki na rzecz organizacji dobroczynnych przekazywane za pośrednictwem systemu płatności na Facebooku nie podlegają opłatom. W przypadku prywatnych zbiórek pieniędzy od ich twórców są pobierane opłaty manipulacyjne, a w niektórych krajach naliczane są również dodatkowe podatki w momencie przekazywania zebranych środków.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku prywatnych zbiórek pieniędzy:

Opłaty naliczane w związku z prywatnymi zbiórkami pieniędzy na Facebooku różnią się w zależności od kraju zamieszkania twórcy zbiórki pieniędzy. Obejmują one przetwarzanie płatności, a w niektórych krajach również dodatkowe podatki.

Więcej informacji o zasadach zbiórek pieniężnych

Regulamin prywatnych zbiórek pieniędzy

Polacy mogą być więc dumni z uzyskanego wyniku - nie dość, że sprawa odbiła się szerokim echem w naszym kraju, to w dodatku pobiliśmy rekord wcale niemałego regionu EMEA. Oby takich akcji było więcej!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu