Facebook

Nowy, uproszczony Facebook na Androida nadchodzi. Testy ruszyły

Konrad Kozłowski
Nowy, uproszczony Facebook na Androida nadchodzi. Testy ruszyły
17

Facebook testuje zupełnie nowy wygląd aplikacji mobilnej na Androida. Zniknie charakterystyczny niebieski, w miejsce którego pojawi się prawie sama biel. To nie jest przypadek.

Wszyscy pamiętamy ostatnią dużą aktualizację Messengera, bo w końcu na co dzień przychodzi nam korzystać z odświeżonej aplikacji, która pojawiła się wiele miesięcy po tym, jak została zapowiedziana. Proces udostępniania nowego interfejsu został najpierw odłożony, ale później poszło już całkiem gładko i niemal jednocześnie nowy Messenger pojawił się na Androidzie i iOS-ie. Celem zmian było wprowadzenie większego porządku do aplikacji, pozbycie się zbędnych elementów i uczynienie go bardziej czytelnym. W mojej ocenie to się udało, choć wiem, że mało przychylnych opinii nie brakowało.

W przypadku głównej aplikacji Facebooka zamiary wydają się podobne, choć spoglądając na zrzuty testowanej wersji nowego interfejsu odnoszę wrażenie, że gdzieś już to widziałem. W nadchodzącym wydaniu Facebooka na Androida największą zmianą jest oczywiście pozbycie się niebieskiego paska w górnej części, a także stonowanie wyglądu pozostałych elementów. Taki czarno-biały Facebook będzie spójny z Messengerem, który również zatracił tak istotne wcześniej niebieskie akcenty.

Polecamy: Ciemny motyw w Messengerze już dostępny – zobacz jak go włączyć

Powodów do takiej zmiany jest wiele, między innymi uporządkowanie i wprowadzenie odrobiny spójności, ale wydaje mi się, że nadrzędnym motywatorem jest przygotowanie obydwu aplikacji do obsługi ciemnego motywu w Androidzie i iOS. Na potwierdzenie moich słów mogę przywołać tryb ciemny, który zawitał już do Messengera. Gdyby nie uproszczenie interfejsu aplikacji, taki krok mógłby być o wiele trudniejszy.

Jako użytkownik obydwu platform, iOS-a i Androida, nadal wyczekuję momentu, w którym inżynierowie Facebooka zdecydują o przeniesieniu paska nawigacyjnego z górnej części ekranu na sam dół w aplikacji dla Androida. Na iPhonie jest to bardzo, bardzo wygodne, wręcz naturalne. Dlaczego Facebook tak usilnie opiera się temu krokowi pozostaje dla mnie niezrozumiałe i najwyraźniej nawet zupełnie nowy wygląd aplikacji nie jest wystarczająco dobrymi okolicznościami, by to zrobić.

Oczywiście działanie aplikacji znacząco się nie zmienia, warto wspomnieć o pojawieniu się dodatkowych skrótów na belce nawigacyjnej - skróty do sekcji wideo (Facebook Watch) oraz własnego profilu pojawiły się u użytkownika, który podzielił się zrzutami ekranu, ale jak zauważyłem już wcześniej, Facebook dobiera je na podstawie naszej aktywności i w Waszym przypadku mogą to być zupełnie inne ikony. Dodatkowo, w zakładce menu delikatnemu faceliftingowi poddano ikony odpowiadające za skróty do kalendarza wydarzeń, grup, marketplace i innych funkcji serwisu, ale tylko u niektórych użytkowników.

Sprawdzenie nowego wyglądu Facebooka na Androida nie jest tak łatwe, jak byśmy tego chcieli. Serwis włącza nowy interfejs wybranym użytkownikom po stronie serwera, dlatego do momentu, w którym zmiana nie będzie zaszyta w samym pliku apk, pozostaje nam jedynie czekać na szczodrość Facebooka i uzbroić się w cierpliwość. Nie wiadomo jednak, czy tak będzie prezentować się finalna wersja, którą Facebook wdroży globalnie. Do tego czasu mogą pojawić się kolejne zmiany, którym na pewno będziemy się przyglądać.

Źródło, zrzuty: xda-developers.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu