Facebook

Nie chcesz by Facebook na Androidzie śledził Twoją lokalizację gdy jest w tle? Nareszcie zyskasz nad tym kontrolę

Kamil Świtalski
Nie chcesz by Facebook na Androidzie śledził Twoją lokalizację gdy jest w tle? Nareszcie zyskasz nad tym kontrolę
5

Facebook na Androida po latach doczeka się możliwości wyłączenia śledzenia lokalizacji użytkowników, kiedy aplikacja działa w tle. Lepiej późno, niż wcale.

Nikogo chyba specjalnie przekonywać nie trzeba do tego, że Facebook lubi sobie nadużywać swojej pozycji. Nie zliczę już ile razy w ciągu ostatniego roku informowaliśmy o wpadkach związanych a to z niedostateczną ochroną prywatności ich użytkowników, albo innych nadużyciach (patrz: 20 dolarów miesięcznie: za tyle sprzedają całą swoją prywatność Facebookowi). Kilka dni temu wypłynęła informacja o kolejnym wątpliwym zachowaniu z ich strony. Mobilna aplikacja Facebooka śledziła lokalizację użytkowników nawet wtedy, kiedy działała w tle. Mało tego — CNBC poinformowało, że ekipa odpowiedzialna za bezpieczeństwo korzystała z tej funkcji by odnaleźć zaginionych stażystów oraz ludzi, którzy mogli stanowić zagrożenie. I do tej pory niewiele mogliśmy z tym zrobić, ale ostatnia aktualizacja wprowadza opcję, pozwalającą tę funkcję wyłączyć.

Do tej pory był wóz, albo przewóz. Zgadzamy się na udostępnianie naszej lokalizacji aplikacji Facebooka na Androidzie, albo się nie zgadzamy. Po tym jak o sprawie śledzenia (i sposobu wykorzystywania zdobytych w ten sposób danych) zrobiło się głośno, gigant zdecydował się na dodanie nowej opcji prywatności. W zakładce z dostępem do lokalizacji już wkrótce będziemy mogli zabronić go wówczas, kiedy program działa w tle. Tym samym będziemy mogli cieszyć się wszystkimi dotychczasowymi przywilejami na platformie, i nie myśleć o tym, że twórcy zapisują (dosłownie) nasz każdy ruch.

Jeżeli jesteście użytkownikami Facebooka na iOS, to... nic się nie zmienia. Na mobilnym systemie Apple ta opcja dostępna była od dłuższego czasu.

Z wpisu w Facebook Newsroom wynika, że zmiany te mają trafić do użytkowników Androida już teraz. Na tę chwilę jednak nie doczekałem się do nich dostępu — nowej wersji aplikacji w Google Play też nie widać. Prawdopodobnie to kwestia maksymalnie najbliższych kilku dni.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu