Facebook

Jak odblokować kogoś na Facebooku? Praktyczny poradnik

Kamil Świtalski
Jak odblokować kogoś na Facebooku? Praktyczny poradnik
1

Jak odblokować kogoś na Facebooku? — to pytanie pada regularnie. Nałożenie blokady jest proste, ale jej zdjęcie często sprawia więcej kłopotów. Nie ma w tym jednak nic trudnego, jeżeli tylko wiemy, gdzie szukać!

Każdy regularny użytkownik serwisów społecznościowych powinien znać opcję blokowania natrętnych kont i tych, z którymi z jakiś powodów nam nie po drodze. Czasami może być to żart, czasami przyjacielska sprzeczka, a czasami zwyczajna ochrona przed stalkingiem. Kiedy zabraknie nam opcji prywatności w ramach których możemy odciąć dostęp, do gry wchodzą cięższe działa. I blokowanie niewątpliwie jest jednym z nich — jak zablokować użytkownika na Facebooku? To nic trudnego — najprościej w profilu takiego jegomościa wybrać przycisk z wielokropkiem (tuż obok tego z napisem "Wiadomość"), a następnie skorzystać z komendy Zablokuj. Facebook poprosi nas jeszcze o weryfikację naszej prośby — i gotowe! Facebook dodatkowo informuje z czym wiązać będzie się taka blokada:

  • Oglądać zawartość, którą publikujesz na swojej osi czasu
  • Oznaczać Cię
  • Zapraszać Cię do grup ani wysyłać Ci zaproszeń do wzięcia udziału w wydarzeniach
  • Rozpoczynać konwersacji z Tobą
  • Dodać Cię do grona znajomych

jeżeli jesteśmy zdecydowani – wybieramy polecenie "Potwierdź" i gotowe!

Jak odblokować kogoś na FB — przewodnik krok po kroku

Blokowanie to jedno, jest zawsze pod ręką i osoba na dobre znika nam z zasięgu wzroku po skorzystaniu z tej opcji. Dużo bardziej skomplikowane jest cofnięcie tej aktywności. Do tego trzeba się jednak nieco bardziej zagłębić w ustawienia prywatności. Stąd pytanie o to jak odblokować kogoś na FB, kogo wcześniej zablokowaliśmy pada niezwykle często. Aby odblokować osobę na FB, przechodzimy do Ustawień naszego konta — te znajdziemy pod "trójkątem" po prawej stronie niebieskiej belki, obok wyszukiwarki, powiadomień itd. Następnie z lewej kolumny wybieramy zakładkę Blokowanie. Teraz odszukajcie tam sekcję Zablokuj użytkowników (druga w kolejności):

Jeśli zablokujesz kogoś, osoba ta nie będzie już widzieć zawartości publikowanej przez Ciebie na Twojej osi czasu, nie będzie mogła Cię oznaczać, zapraszać Cię na wydarzenia ani do grup, rozpoczynać konwersacji z Tobą ani dodawać Cię do grona znajomych. Uwaga: nie dotyczy to aplikacji, gier ani grup, do których należysz Ty i blokowana osoba.

Zobacz też: Jak bezpiecznie założyć konto na Facebooku?

Pod tym komunikatem znajdziemy formularz pozwalający odnaleźć osoby które chcielibyśmy zablokować, a także listę kont które wcześniej zablokowaliśmy. Tuż obok imion i nazwisk znalazł się odnośnik Odblokuj. I właśnie za jego pomocą możemy zdjąć blokadę. Podobnie jak przy blokowaniu — czekać na nas będzie komunikat:

  • [osoba] może oglądać Twoją oś czasu lub skontaktować się z Tobą, jeśli umożliwiają to opcje wybrane przez Ciebie w ustawieniach prywatności
  • Znaczniki dodane przez Ciebie i użytkownika oznaczające Was mogą zostać odzyskane
  • Możesz usunąć znaczniki oznaczające Ciebie w Twoim dzienniku aktywności

Pamiętaj, że musisz odczekać 48 godzin przed ponownym zablokowaniem użytkownika Hania.

Jak widać — nie ma w tym nic trudnego, o ile jednak zablokowanie użytkownika jest dziecinnie proste — o tyle opcje działania w drugą stronę są nieco bardziej ukryte, a przez to trudniejsze do zlokalizowania. Jak odblokować kogoś na FB — już teraz wiecie... no, to najwyższy czas zrobić porządki na tej liście, bo przez lata mogło się tam sporo nagromadzić ;-).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu