Płatności i bankowość

Euronet wprowadza opcję szybkiego przekazu gotówki w swoich bankomatach

Grzegorz Ułan
8

Aż się chce zapytać dlaczego dopiero teraz? Najbardziej dostępny sposób dla każdego i to zarówno dla nadawcy jak i odbiorcy, w końcu ujrzał światło dzienne.

Od teraz, początkowo w liczbie pięciu tysięcy, bankomaty Euronet wyposażone zostały w opcję szybkiego przekazania środków. Co ciekawe odbiorca nie musi posiadać nawet karty, wystarczy telefon i odebranie SMS-a z kodem PIN do autoryzacji przelewu:

Jak nadać przekaz bankomatowy?

Należy umieścić kartę płatniczą w bankomacie bądź wpłato-bankomacie należącym do sieci Euronet Polska, wprowadzić kod PIN oraz wybrać opcję „Przekaz Bankomatowy”. Następnie nadawca przekazu zostanie poproszony o podanie następujących danych:

- swojego numeru PESEL,
- swojego numeru telefonu komórkowego,
- numeru telefonu komórkowego odbiorcy przekazu bankomatowego oraz
- kwoty przekazu.
Po wprowadzeniu powyższych danych na ekranie wyświetlone zostanie podsumowanie transakcji. Na tym etapie nadawca przekazu bankomatowego ma możliwość poprawienia wprowadzonych danych lub ich akceptacji. Po zatwierdzeniu danych, przekaz zostaje nadany, a nadawca przekazu otrzymuje wydruk z potwierdzeniem nadania, na którym widnieje indywidualny numeru transakcji. Numer ten w dowolnej formie należy przekazać odbiorcy przekazu bankomatowego. Jest on niezbędny do wypłaty środków. Dodatkowo, odbiorca przekazu otrzyma SMS z kodem PIN do autoryzacji transakcji wypłaty.

Jak odebrać przekaz bankomatowy?

Aby zrealizować wypłatę odbiorca przekazu powinien w bankomacie lub wpłato-bankomacie wybrać opcję „Wypłata bez karty” na ekranie urządzenia, a następnie „Przekaz Bankomatowy” oraz „Wypłać Przekaz Bankomatowy” i podać:

- indywidualny numeru transakcji (przekazany przez nadawcę przekazu bankomatowego),
- swój numer PESEL, oraz
- kod PIN transakcji (przesłany odbiorcy przez Euronet Polska wiadomością SMS na numer telefonu wskazany przez nadawcę przekazu).

Minimalna kwota przekazu to 50 zł, maksymalna 2k zł. Jest też ograniczenie w postaci możliwości odbioru w ten sposób pieniędzy w kwocie 4k zł rocznie. Od tego typu transakcji Euronet nie będzie pobierał prowizji. Jednym słowem - brawo! Usługa przyda się na pewno w sytuacjach, gdy chcemy przekazać komuś, kto nie ma karty czy konta bankowego (na przykład dziecku) gotówkę, a jest gdzieś daleko. A w przypadku, gdy przekazy te będą natychmiastowe, przydatność tego rozwiązania i zastosowanie będzie o wiele szersze.

Pozostaje czekać na wprowadzenie tej opcji we wszystkich bankomatach.

Foto: Girl at ATM via Shutterstock.

Aktualizacja

W związku z wątpliwościami jakie się pojawiły w komentarzach, poprosiliśmy Euronet o wyjaśnienie tej kwestii:

AW: W jakim celu i dlaczego wprowadzony został wymóg podania numeru PESEL, zarówno przy nadaniu jak i przy odbiorze środków pieniężnych?

Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska:

Numer PESEL jest wykorzystywany wyłącznie do celów identyfikacji nadawcy i odbiorcy przekazu bankomatowego.

AW: To jest zrozumiałe przy nadawaniu przekazu, ale przy odbiorze wystarczyłby sam numer transakcji, przesłany już przez zweryfikowanego właściciela i PIN przesłany przez Euronet. W jakim celu jeszcze weryfikowany jest odbiorca przekazu?

Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska:

Regulacje prawne nakazują nam weryfikację zarówno nadawcy jak i odbiorcy np. ze względu na roczne limity transakcji

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

płatności