E-sport

ESL One Katowice 2018 - PUBG Invitational i pierwszy Major DOTA 2 w Polsce

Artur Janczak
ESL One Katowice 2018 - PUBG Invitational i pierwszy Major DOTA 2 w Polsce
1

Weekend 24-25.02 będzie wyjątkowym wydarzeniem dla esportu i fanów takich gier jak: DOTA 2 i PUBG. To właśnie wtedy w ramach ESL One Katowice 2018 i Intel Extreme Masters zostaną rozegrane dwa ważne turnieje. W pewnym sensie będzie to podwójny debiut. Dzieło Bluehole doczeka się pierwszej takiej imprezy w naszym kraju. PUBG Invitational miał swoją pierwszą odsłonę w USA, ale w Polsce jeszcze nie było tego typu show z udziałem tytułu, który jest oparty na Battle Royale. Produkcja Valve gościła już w Spodku, ale nigdy nie był to Major — turniej najwyższej rangi w DOTA 2. Zaledwie kilka dni dzieli nas od tych wydarzeń, a czego możemy się spodziewać?

16 najlepszych zespołów z całego świata

W ramach PUBG Invitational do walki przystąpi szesnaście formacji z całego globu. Każdą z nich będzie reprezentować czterech zawodników, którzy będą walczyć w trybie FPP. Organizatorzy dostali odpowiedzi od drużyn i wiadomo już, jak wygląda lista uczestników tego wydarzenia:

 • FaZe Clan, Team Vitality, Method, Noble
 • TSM, Ghost Gaming, Tempo Storm, LGD
 • SunSister, Airstation Mike, Avangar, Team Kinguin
 • Noble, Cloud9, Optic Gaming, Kaos Latin Gamers, Rogue

W weekend zostanie rozegranych 8 rund, z czego 4 w sobotę, a drugie tyle w niedzielę. Pula nagród wynosi 50 tysięcy dolarów. Warto podkreślić, że PUBG dopiero od niedawna istnieje w świecie esportu i ciężko tutaj liczyć na ten sam poziom, co chociażby w CS:GO. Część gier potrzebowała wielu lat, aby osiągnąć sukces w profesjonalnych rozgrywkach sieciowych. Na ten moment jednak wydaje się, że Playerunknown's Battlegrounds jest na dobrej drodze, aby stać się stałym elementem dużych imprez na świecie. Warto zobaczyć finał z IEM Oakland, w którym ostatecznie zwyciężyła formacja AAA Gaming.

Czy PUBG odniesie esportowy sukces w Katowicach?

Sam nie jestem do końca przekonany, czy PUBG jest w stanie zaoferować tyle emocji, żeby człowiek z zapartym tchem czekał do ostatnich minut na zwycięzców turnieju. Nie miałem jednak możliwości uczestniczyć w starciach na żywo, a jak wiadomo, to właśnie tam są atmosfera sięga zenitu. Sama gra oferuje zupełnie inne doznania, niż to, co do tej pory było znane w esporcie. Nie wykluczam, że na wszystko przyjdzie czas, ale na razie nie ma u mnie wielkiego entuzjazmu wobec PUBG Invitational.

Cieszy natomiast fakt, że w profesjonalnych rozgrywkach stagnacja odchodzi powoli w zapomnienie, a kolejne gry są wybierane na takie wydarzenia jak Intel Extreme Masters. Różnorodność w tej dziedzinie nie powinna być problemem, a dzięki temu więcej osób znajdzie coś dla siebie. Doskonale wiem, że nie ma tytułów uniwersalnych, więc im więcej na scenie, tym lepiej.

Milion dolarów i walka o pierwsze miejsce w DOTA 2 Major

Turniej DOTA 2 w Katowicach będzie największym wydarzeniem tego typu w Polsce. Do walki stanie 16 najlepszych drużyn, a pula nagród wynosi aż jeden milion dolarów. Można liczyć na naprawdę udane widowisko z udziałem najwspanialszych formacji. Osiem zespołów otrzymało zaproszenia na ESL One Katowice, natomiast pozostali musieli wywalczyć swoje miejsce.

Grupy zostały już ustalone i przedstawiają się następująco:

 • Grupa A - Team Liquid, Effect, OG, Vici Gaming, Mineski, compLexity Gaming, OpTic Gaming, Virtus.pro
 • Grupa B - Team Secret, Infamous, LGD Gaming, Evil Geniuses, Natus Vincere, Fnatic, Team Kinguin, Newbee

20 lutego rozpoczną się pierwsze mecze i rozkład na ten dzień prezentuje się następująco:

Godzina 12:00

 • OG vs Vici Gaming T
 • Team Liquid vs Effect

Godzina 13:10

 • Mineski vs compLexity Gaming
 • OpTic Gaming vs Virtus.Pro

Godzina 14:20

 • LGD Gaming vs Evil Geniuses
 • Team Secret vs InFamous

Godzina 15:30

 • Team Kingiun vs Newbee
 • Natus Vincere vs Fnatic

Natomiast cały plan na weekend będzie wyglądał tak:

Do tej pory w ramach imprez esportowych w Spodku, to League of Legends cieszył się większym zainteresowaniem — ze względu na organizowane tam mistrzostwa świata. Niestety, w maju ubiegłego roku Riot Games zrezygnowało z partnerstwa w Katowicach, gdyż kolidowało to z innymi wydarzeniami, które mają w swoim kalendarzu. Nic więc dziwnego, że DOTA 2 będzie miała za zadanie wypełnić tę pustkę. Tylko, czy taki zabieg się uda? Major w Polsce to idealne wydarzenie, aby móc sprostać temu zadaniu. Turniej tej rangi to niezwykłe wydarzenie i oczy społeczności gry Valve będą skupione na rozgrywkach w naszym kraju. Mocno kibicuję, aby całość wypadła jak najlepiej.

Obydwie gry mają przed sobą ciężką próbę. Jedna dopiero zaczyna i chce się zapisać na kartach historii esportu, druga natomiast zastąpi w pewien sposób inny tytuł. Według mnie pierwszy weekend w Katowicach będzie dzięki temu nie lada wydarzeniem. Organizatorzy muszą spiąć wszystko na ostatni guzik. Rezultat zarówno ESL One Katowice, jak i Intel Extreme Masters dla DOTA 2 i PUBG może określić, na co będzie można liczyć w przyszłości. Niech już więc dni szybko mijają, abyśmy mogli wspólnie uczestniczyć w tych esportowych igrzyskach!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu