Dla wielu osób sporym zaskoczeniem była obecność eSIM w najnowszej generacji iPhone'ów. Dotychczas o tym standardzie jedynie się mówiło, sporadycznie pojawiał się w pojedynczych smartwatchach, trafił nawet do iPada, ale dopiero teraz zapowiada się na jego popularyzację wśród telefonów.
eSIM - o co w ogóle chodzi?
Telefony komórkowe nierozerwalnie łączą się z kartami SIM. Każdy z nas kojarzy przechodzenie na kolejne, coraz mniejsze standardy, pojawianie się osobnych szufladek na nie, otwieranych za pomocą igiełki. Ogółem w tej kwestii naprawdę wiele się zmieniło. Nic jednak nie trwa wiecznie i powoli nadchodzi czas na przejście na coraz bardziej praktycznego oraz nowoczesnego. Mimo wszystko element, którego korzenie sięgają lat 80., ma prawo odejść na zasłużoną emeryturę.
Największa różnica między tradycyjnym SIM-em, a eSIM polega na tym, że drugi z wymienionych jest zamontowany na stałe w urządzeniu. To pozwala wymienić tu szereg zalet. Z perspektywy użytkownika oznacza brak konieczności zmian karty w przypadku zmiany operatora czy skorzystaniu z oferty za granicą naszego kraju. W dodatku pojawi się tu problem dla złodziei. Teraz taki smartfon stanie się dużo łatwiejszy do namierzenie, kiedy tylko zaloguje się do sieci z tym samym eSIM-em. Niektórym spodoba się również to, że umożliwia to zmniejszenie grubości sprzętu.
Z kolei inżynierowie doceniają fakt, że nie trzeba męczyć się z umieszczeniem kolejnego mechanizmu. Szczególnie jest to ważne w przypadku tych mniejszych gadżetów, jak wearables. Więcej o eSIM możecie przeczytać w tym artykule.
Google goni Apple?
Dotychczas ich najnowsze Pixele 3 wspierały eSIM, ale tylko wyłącznie w ich własnej sieci, Google Fi. Teraz to wsparcie pojawi się dla kolejnych operatorów i również poza USA, co moim zdaniem zapowiada szybkie wdrożenie na całym świecie, jeżeli chodzi o ich topowe produkty. Jednocześnie firma z Mountain View podzieliła się na swoim forum jedną ważną wiadomością.
Mianowicie Amerykanie zapewnili, że teraz twórcy smartfonów z Androidem będą mogli znacznie łatwiej implementować eSIM i ma to stać się standardem wśród tych telefonów. Brzmi świetnie. Cieszy również sam fakt, że Google stosunkowo szybko się za to zabrało i zapewne w jakiś sposób zachęci do tego swoich partnerów.
Dobra, eSIM eSIM-em, ale jak wygląda sprawa z samym przygotowaniem operatorów na takie szaleństwa? W Polsce obecnie jedynie Orange oferuje taką opcję. Zresztą to wyjątkowo świeża sprawa, bo 3 grudnia Grzegorz Was o tym informował, a sam regulamin promocji Wymiana na kartę eSIM obowiązuje od 20 listopada 2018 roku. Możemy tu jeszcze dodać, że Play obserwuje sytuację i wcześniej mówił, że nie wyklucza, że w najbliższej przyszłości postarają się o danie takiej możliwości.
Mam nadzieję, że na drodze eSIM do pozycji obowiązującego standardu nie staną operatorzy. Zresztą ich postawa w głównej mierze zależy od liczby obsługujących to urządzeń, a ta ma szansę zdecydowanie wzrosnąć. Liczę, że 2019 rok będzie pod tym względem przełomowy.
źródło: GSM Arena
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu