Google

Eric Schmidt: państwa będą walczyć ze sobą o big data niczym o ropę

Marcin Hołowacz
Eric Schmidt: państwa będą walczyć ze sobą o big data niczym o ropę
18

Co jest jednym z podstawowych czynników kształtujących nasz umysł? Przychodzimy na ten świat jako tabula rasa i wraz z kolejnymi doświadczeniami płynącymi wprost z naszego życia, stajemy się tym kim jesteśmy. Informacja to nie jedyna rzecz z której jesteśmy „zbudowani”, ale zawsze miała dla nas ogromne znaczenie, nawet jeśli nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy. Można powiedzieć, że od jakiegoś czasu coraz lepiej dostrzegamy jej wartość.

Big data niesie ze sobą tak potężne możliwości, że państwa będą o nią walczyć

Eric Schmidt to prezes wykonawczy Alphabet, inżynier oprogramowania i miliarder (według rankingu Forbesa z 2016 roku Schmidt został zaliczony do 100 najbogatszych ludzi na świecie). Nie skłamię jeśli powiem, że ten człowiek wie co robi – posiada ogromną wiedzę i doświadczenie. Dlatego uważam, że jeżeli wypowiada słowa takie jak te zawarte w poniższych cytatach, to warto zwrócić na nie uwagę. Niekoniecznie przyjmować wszystko co mówi za pewnik, a po prostu zapoznać się z tym i trochę przemyśleć.

Założę się o resztę mojej całej kariery, że przyszłość waszego biznesu leży w big data i nauczaniu maszynowym…

Przetwarzanie wielkich zbiorów danych, to korzystanie z siły jaka leży w informacji. Zgodnie z przemową, którą przygotował Eric Schmidt, tylko odpowiednie narzędzia i infrastruktura są w stanie zapewnić optymalny rozwój firmy. Za przykład podaje Snapchat, aplikację za pośrednictwem której dochodzi do przesyłania setek milionów obrazków i krótkich filmików dziennie, która doświadczyła imponującej ekspansji na rynku. Schmidt twierdzi, że zapewnianie usług na wysokim poziomie oraz szybki rozwój jest możliwy dzięki oparciu firmy Snap Inc. na usługach Google - aktualnie mają kontrakt na okres 5 lat o wartości 2 mld USD.

Chmura od Google to najlepsza usługa na jaką można się zdecydować?

Prezes wykonawczy Alphabet podkreśla, że budowanie własnej infrastruktury nigdy nie będzie tak wydajne jak skorzystanie z chmury, która daje swoim klientom możliwość korzystania z najbardziej wyrafinowanych narzędzi do przetwarzania i analizowania danych. Wszyscy wiemy, że Google posiada niezwykle zaawansowane algorytmy oraz infrastrukturę serwerową. Natomiast odpowiednia technologia daje możliwość przetwarzania i analizowania wielkich zbiorów informacji w taki sposób, że prowadzi to do uzyskania przewagi na rynku.

Wczesne wykrywanie nowych trendów, doskonałe zrozumienie potrzeb swoich klientów, sprawne zarządzanie procesami wewnątrz firmy oraz dążenie do innowacji, to wszystko jest możliwe za sprawą Big Data, algorytmów AI, nauczania maszynowego i dobrych serwerów. Fundamentem tego wszystkiego jest informacja – bez niej można o wszystkim zapomnieć.

Nie ma nic za darmo

Być może dlatego najwięksi zawodnicy na rynku często decydują się na udostępnianie swoich narzędzi zupełnie za darmo, ale za to nie można liczyć że uczynią to samo ze swoimi zbiorami danych. Poza tym tak naprawdę nie ma niczego za darmo, dlatego jeśli w zamian za udostepnienie informacji na swój temat otrzymujemy jakąś bezpłatną usługę, to jest tak tylko dlatego, że te informacje mają znacznie większą wartość od samej usługi – kiedyś mówił o tym David Kenny z IBM.

Podsumowując wielu wpływowych ludzi zgadza się co do tego, że przyszłość leży w skutecznym gromadzeniu informacji, ale też w równie skutecznym ich przetwarzaniu i analizowaniu. Najprawdopodobniej będzie to najwartościowsza rzecz o jakiej można pomyśleć.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu