Huawei

Możesz mieć każdy launcher, pod warunkiem, że będzie to EMUI

Albert Lewandowski
Możesz mieć każdy launcher, pod warunkiem, że będzie to EMUI
20

EMUI to nakładka na Androida, którą spotkamy w niezliczonej liczbie urządzeń od Huaweia i Honora. Okazuje się jednak, że firmy chcą dodatkowo zadbać o jej wysoką "popularność" w Chinach.

Huawei kontra użytkownicy

W tym roku Huawei / Honor pokazali swoje gorsze oblicze. Nie tylko odebrali już możliwość bezpłatnego odblokowywania bootloadera (strona z kodami została już na dobre wyłączona), ale teraz poszli nawet o krok dalej. Ostatnio nie mają najlepszej passy, jeżeli chodzi o ich stosunki ze społecznością. Teraz chyba największym problemem są kłopoty w wybranych egzemplarzach Mate 20 Pro (w tych z panelami produkcji LG), w których pojawiają się przebarwienia na ekranie, a firma zdaje się nie do końca medialnie radzić sobie z tym kryzysem.

Oczywiście w tym wszystkim nie mogłoby obyć się bez artykułów, przedstawiających to, jak preinstalowane usługi są w stanie zbierać dane o użytkownikach. To jednak domena nie tylko tego giganta. Teraz okazało się, że najnowsza wersja ich nakładki, EMUI 9, ogranicza wybór launchera. Na szczęście na razie dotyczy to wyłącznie rynku chińskiego, ale trudno stwierdzić, czy ta ochrona nie zostanie rozszerzona na kolejne kraje.

EMUI 9 - troska o użytkowników?

Najnowsza aktualizacja uniemożliwia zmianę EMUI na jakikolwiek inny launcher firm trzecich. Tak, jednak z największych zalet Androida, czyli ta otwartość i możliwość szybkiej personalizacji, została tu obalona, ale warto też poświęcić nieco uwagi na to, aby zrozumieć podstawy takiej decyzji. Te nie do końca dotyczą wyłącznie kwestii biznesowych.

Wśród chińskich sprzedawców często pojawiają się modele z podrobionym EMUI, które w praktyce serwuje użytkownikom na start mnóstwo malware'u i reklam. Potem tacy klienci, oczywiście zirytowani, przychodzą do serwisu Huawei lub Honora i zaczynają się problemy. Niewątpliwie to poważny problem wizerunkowy. Jestem jednak ciekaw, czy podobna strategia będzie rozszerzona na kolejne kraje - ostatnia decyzja Samsunga o wprowadzeniu płatnych motywów pozwala uwierzyć już we wszystko.

Dzięki Konrad za link!

źródło: xda-developers

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu