15

Płacz i płać za wszystko. Nawet za motywy w domyślnej nakładce

samsung motywy
Aplikacja Samsung Motywy była preinstalowana na urządzeniach Koreańczyków i doskonale wpisywała się w trend robienia oprogramowania bardziej przyjaznego personalizacji. Wkrótce jednak użytkownicy nie będą mogli tak do końca wygodnie z niej korzystać. 

Bezpłatne, płatne

O co w ogóle chodzi? Mianowicie aktualizacja do Androida 9.0 Pie przyniesie użytkownikom Samsung nie tylko nowy system, liczne poprawki i modyfikacje, ale również delikatnie zmodyfikowany system działania aplikacji Samsung Motywy. Dotychczas mieliśmy w tym sklepiku do wyboru zarówno motywy darmowe, jak i płatne, co było normalne i raczej dla każdego oczywiste.

Tymczasem teraz klientom pojawi się przepiękne okienko na start. W cudownym komunikacie Koreańczycy podkreślają wprowadzone liczne poprawki oraz informują o bardzo zaskakującej rzeczy. Mianowicie każdy bezpłatny motyw będzie dostępny na urządzeniu przez 14 dni, a potem zniknie i zostanie przywrócony ten domyślny. Do tego na pasku powiadomień będą pojawiać się wiadomości o podobnych motywach, ale czemu ma służyć taki niecodzienny model biznesowy? Samsung Motywy ma w ten sposób stać się miejscem ciągłego dopracowywania produktów przez programistów i płynniejsze działanie usługi.

samsung motywy

Co najgorsze, wszystko wskazuje, że to już lekkie przygotowanie przed wprowadzeniem Samsung One UI. Mnie osobiście to bawi, że producent w znaczącym stopniu ogranicza możliwości aplikacji pozwalającej personalizować interfejs – podział na darmowe i płatne opcje był najlepszym rozwiązaniem. Tymczasem takie podejście wydaje się być lekceważące wobec użytkowników. To nie tak powinno wyglądać, szczególnie że mówimy tu nie tylko o budżetowcach, ale również flagowcach. Już lepszym wyjściem będzie skorzystanie z launchera firm trzech ze Sklepu Play.

Nie ma w zestawie? Księgowy zabrał

Jestem jednak ciekaw, czy Samsung będzie tu szczególnie krytykowany za takie działania. Moim zdaniem najbardziej wyrazistym przykładem w temacie nadmiernych oszczędności pozostaje Apple i zestaw, jaki dodają do swoich produktów. Szczególnie zabawny pozostaje brak ładowarki wspierającej szybkie ładowanie w sprzęcie za kilka tysięcy złotych. Owszem, inne firmy też tak robią, ale nie w przypadku tak drogich produktów, w których płaci się również za całą otoczkę, z nimi związaną. Tu oczekiwałbym właśnie lepszego wyposażenia. Podobnie wygląda sprawa z przejściówkami. Rozumiem, że to jednocześnie pole do zarobku na akcesoriach, jednak powinno to iść w parze z większą dbałością o takie dodatki.

samsung motywy

Dla kontrastu mniejsi gracze pokazują, że można to zrobić. Wiele chińskich firm dodaje do opakowań nie tylko przejściówki, np. USB OTG, ale również folie na ekran, silikonowe etui i tym podobne. Inna sprawa, jak wygląda jakość samego sprzętu, bo to potrafi zniszczyć pierwsze pozytywne wrażenie. Tu wręcz można pokusić się o stwierdzenie, że im dany producent ma silniejszą pozycję i jest bardziej rozpoznawalny, tym mniej interesuje się zadowoleniem klienta i szuka dodatkowych opcji, aby na nim zarobić. W sumie tylko wtedy taki plan finansowy ma sens. Wierny użytkownik nie będzie się zbyt długo zastanawiał i idąc drogą rozsądku, zdecyduje się wybrać droższą, ale dobrze znaną i pewną ścieżkę.

Jakie akcesoria najchętniej byście widzieli w komplecie z telefonem?

źródło: Phone Arena