Poczta email

eM Client 7 – poczta, kalendarz, zadania, czat i kontakty w jednym miejscu

Grzegorz Ułan
eM Client 7 – poczta, kalendarz, zadania, czat i kontakty w jednym miejscu
49

Do tej pory sporo miejsca na Antyweb poświęcałem innemu desktopowemu klientowi poczty o nazwie Mailbird (1,2,3,4,5). To nowoczesny, przyjazny w korzystaniu i nieustannie rozwijany od ponad dwóch lat projekt, który pokazuje, że nadal jest zapotrzebowanie na tego rodzaju programy i nie wszyscy przenie...

Do tej pory sporo miejsca na Antyweb poświęcałem innemu desktopowemu klientowi poczty o nazwie Mailbird (1,2,3,4,5). To nowoczesny, przyjazny w korzystaniu i nieustannie rozwijany od ponad dwóch lat projekt, który pokazuje, że nadal jest zapotrzebowanie na tego rodzaju programy i nie wszyscy przenieśli się na dobre do webowej wersji poczty.

Widząc moje zainteresowanie desktopowymi klientami poczty, jeden z naszych Czytelników podesłał mi link do najnowszej wersji (alpha) innego programu o nazwie eM Client.

eM Client 6 Overview from eM Client Inc. on Vimeo.

Powyższe wideo to prezentacja aktualnej wersji programu 6. Poniżej pokażę Wam zrzuty z wersji numer 7. Różni się trochę wyglądem, nie wiem przy tym jak z użytecznością czy dostępnymi opcjami - nie korzystałem z poprzedniej wersji, ale na uwagę zasługuje w obu, przede wszystkim fakt, że mamy tu możliwość korzystania z poczty, kalendarza, listy zadań, komunikatora czy dostępu do kontaktów w jednym programie.

Zarówno Google jak i Microsoft rozdrobnili się z tym bardzo w swoich webowych wersjach poczty, gdzie aby dostać się do poszczególnych usług musimy się trochę naklikać i uruchomić kilka dodatkowych zakładek. Wspomniany Mailbird wprawdzie oferuje wtyczki do zewnętrznych programów, ale w rezultacie to nic innego jak bezpośrednie linki do tych usług, osadzonych zwyczajnie w oknie programu.

eM Client umożliwia szybką, automatyczną konfigurację poczty przez podanie jej adresu z Gmaila, Outlooka, Yahoo czy innego dowolnego usługodawcy. Ja skorzystałem ze swojego konta na Gmailu.

Po dodaniu konta i pobraniu całej poczty możemy już zacząć korzystać z programu. Po lewej mamy listę folderów, a poniżej dostęp do wspomnianych usług kalendarza, zadań czy kontaktów. Po środku lista wiadomości z podglądem zaznaczonych pozycji, a po prawej szczegóły adresata poczty z historią korespondencji, rzeczy do zrobienia i czat (Google Talk).

Zakładka rzeczy do zrobienia wydaje się bardzo przydatną opcją, której mi brakuje w Gmailu (dostępna jest za to w Google Inbox). Możemy w niej umieszczać pocztę odłożoną na później i wrócić do niej w określonym terminie. Oprócz tego wyświetlają się tam nachodzące terminy z kalendarza czy z listy zadań.

Wyjątkowo bogaty w dodatkowe funkcje jest panel opcji programu. Znajdziemy tu wszystkie potrzebne ustawienia poczty, jej wyglądu, sprawdzania pisowni, jak i możliwość zdefiniowania swoich szablonów wiadomości czy gotowych tekstów do szybkiego wstawienia w treści wiadomości.

Zakładka czatu, to nic innego jak klient Jabber, z przydatną opcją szybkich odpowiedzi w wyskakującym okienku powiadomień. Dzięki czemu nie musimy za każdym razem uruchamiać programu, by wysłać pojedyncze wiadomości. Automatycznie dodane tu zostanie konto z Google, ale aby móc rozmawiać ze znajomymi, muszą oni korzystać ze starej wersji Google Talk, gdyż Google Hangouts nie współpracuje z klientami XMPP. Nie można dodawać kontaktów, a po wysłaniu wiadomości zwraca informację o niemożliwości jej dostarczenia, mimo, że dochodzi do adresata. Gdy wróciłem na swoim domyślnym koncie do Google Talk, wszystko działało bez zarzutu.

Jak wspomniałem to wersja alpha, przy niektórych opcjach wyskakują jeszcze błędy, ale warto przyjrzeć się bliżej eM Client, choćby w stabilnej wersji dostępnej na tej stronie http://www.emclient.com/download, w darmowej opcji jest możliwość dodania do dwóch kont email. Dla tych z Was, którzy lubią poeksperymentować i sprawdzić najnowsze funkcje i opcje, udostępniam link do wersji alpha - http://www.emclient.com/alpha.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot