Motoryzacja

Elektryczne Volvo C40 Recharge: 408 KM, 420 km zasięgu i do kupienia tylko online

Tomasz Niechaj
Elektryczne Volvo C40 Recharge: 408 KM, 420 km zasięgu i do kupienia tylko online
7

Volvo będzie w pełni elektryczne do 2030 roku. Cel ten ma zrealizować m.in. Volvo C40 Recharge, elektryczne auto o mocy 408 KM z napędem na wszystkie koła, o zasięgu wynoszącym 420 km (WLTP), które dziś zostało zaprezentowane. Samochód będzie do kupienia wyłącznie za pośrednictwem usług online! Zapraszam po kilka szczegółów.

Volvo C40 Recharge to w istocie XC40 Recharge z nieco niżej poprowadzoną linią dachu. Ta sama platforma, niemal identyczne wymiary, masa, ten sam napęd elektryczny: dwa silniki o łącznej mocy 300 kW (408 KM), akumulatory o pojemności 78 kWh (75 kWh oddane do użytkowania). Przekłada się to na identyczny czas przyspieszenia: 4,9 s od 0 do 100 km/h. Na czym polega więc różnica? Volvo C40 Recharge ma niżej poprowadzoną linię dachu – całe auto jest niższe: 158,2 kontra 165,1 mm. Według danych producenta nie wpłynęło to jednak negatywnie na ilość miejsca na głowę pasażerów jadących z przodu: ponad 100 cm między fotelem, a dachem. Oczywiście szybko opadająca linia dachu – w stylu coupe – limituje nieco przestrzeń nad głowami z tyłu.

Elektryczny napęd

Volvo planuje by w 2025 roku połowa ich sprzedaży stanowiły auta w pełni elektryczne, reszta ma być hybrydowa. Z kolei w 2030 całość mają stanowić pojazdy napędzane wyłącznie elektronami. To są deklaracje. By to zrealizować Volvo dziś oferuje XC40 Recharge i właśnie na jego platformie oparło C40 Recharge. Za źródło energii odpowiada zespół akumulatorów zlokalizowany centralnie, między osiami, o pojemności 78 kWh (75 kWh netto), co ma wystarczyć na 420 km między kolejnymi procesami ładowania. Dwa silniki, po jednym dla każdej osi, o łącznej mocy 300 kW (408 KM) mają rozpędzić Volvo C40 Recharge do 100 km/h w 4,9 s. Póki co nie ma żadnych informacji na temat słabszych wersji, choć należy się ich spodziewać. Jeden z takich silników byłby w zupełności wystarczający w podstawowej wersji napędowej.

Uzupełnianie energii może odbywać się ze źródła prądu przemiennego – 11 kW – lub prądem stałym: do 150 kW. W pierwszym przypadku ładowanie będzie trwało 8 godzin, w drugim zaś (od 0 do 80%) w 40 minut.

Android OS

Podobnie jak w przypadku XC40 Recharge, tak i system info-rozrywki w Volvo C40 Recharge będzie obsługiwany przez Google Android OS. Nie jest to żadna nakładka czy uzupełnienie, jak w przypadku Android Auto, a pełny system przygotowany dla samochodów. Mamy więc dostęp do map Google, asystenta głosowego Google, radia internetowego, strumieniowania muzyki itd. Mapy zostały również zgrabnie wszyte do wirtualnego zestawu wskaźników.

Z poziomu tego systemu można oczywiście zarządzać innymi funkcjami samochodu jak np. systemy bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy, ustawienia dotyczące profilów kierowcy czy klimatyzacji.

Volvo C40 Recharge tylko online

Pandemia wiele zmienia w naszym życiu. Kupowanie samochodu, czy podpisywanie umowy leasingu, było nieodzownie związane z naszą fizyczną obecnością w salonie sprzedaży. Wiele koncernów w ostatnich miesiącach poczyniło zabiegi, by przynajmniej część kroków dało się wykonać za pośrednictwem internetu. Volvo w przypadku C40 Recharge idzie dalej i chce zaoferować możliwość kupna (bądź najmu) tego auta wyłącznie za pośrednictwem internetu. Firma będzie najpewniej na to dobrze przygotowana. Pytanie czy wszyscy klienci taką formę zaakceptują?

Cena?

Niestety, nie jest jeszcze znana cena Volvo C40 Recharge, ale należy się spodziewać, że będzie bardzo podobna do XC40 Recharge.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu