Felietony

Elektroniczny widelec pomoże Ci zdrowo jeść. Nadeszła era inteligentnych przedmiotów?

Marcin Kamiński
Elektroniczny widelec pomoże Ci zdrowo jeść. Nadeszła era inteligentnych przedmiotów?
11

Zegarki, okulary, bransoletki, naszyjniki czy breloczki nie są już tym samym, co kiedyś. Dziś każdy z tych przedmiotów może być naszpikowany elektroniką, synchronizować się ze smartfonem czy katalogować niezbędne statystyki odczytywane dzięki specjalnym czujnikom. Do grona tego typu urządzeń dołącza...

Zegarki, okulary, bransoletki, naszyjniki czy breloczki nie są już tym samym, co kiedyś. Dziś każdy z tych przedmiotów może być naszpikowany elektroniką, synchronizować się ze smartfonem czy katalogować niezbędne statystyki odczytywane dzięki specjalnym czujnikom. Do grona tego typu urządzeń dołącza teraz HAPIfork - elektroniczny widelec, który pomoże nam zdrowo się odżywiać i dbać o linię. Czyżby na dobre nadeszła era inteligentnych przedmiotów?

HAPIfork to nowy projekt, który zbiera obecnie za pośrednictwem serwisu Kickstarter dofinansowanie potrzebne na realizację pomysłu i rozpoczęcie masowej produkcji. Czym jest jednak HAPIfork? To elektroniczny widelec, za pomocą którego nie tylko nauczymy się jeść wolniej, ale również i zdrowiej. Dzięki monitorowaniu czasu oraz ilości spożywanego przez nas jedzenia, inteligentny widelec będzie w stanie podpowiedzieć nam jak zmienić nasze nawyki żywieniowe, aby czuć się zdrowszym i szczuplejszym.

Widelec HAPIfork jest w stanie zmierzyć, jak wiele kęsów spożywamy w ciągu jednej minuty oraz w trakcie całego posiłku. To jednak nie wszystko, urządzenie zapamięta bowiem o której zaczęliśmy i skończyliśmy jeść, ile łącznie nam to zajęło, a także ile wynosił interwał pomiędzy kolejnymi ruchami widelca. Po załadowaniu zebranych informacji na urządzenie mobilne, z wykorzystanie Bluetootha lub kabla USB, otrzymamy szczegółowe informacje o spożytym w ostatnim czasie jedzeniu.

HAPIfork posiada wbudowane dwie diody oraz alarm wibracyjny, które mogą ostrzegać nas o zbyt szybkim spożyciu jedzenia, które jest po prostu niezdrowe. Urządzenie może współpracować z popularnymi słuchawkami, takimi jak iPhone 4S i 5, Samsung Galaxy S III czy Samsung Galaxy Note II. Co ciekawe, z możliwości elektronicznego widelca skorzystają również posiadacze iPadów oraz iPodów. Cena? HAPIfork ma kosztować 99 dolarów.

Elektroniczny widelec to kolejny przedmiot, który nabrał dzięki elektronice zupełnie nowych możliwości. Podobnie stało się wcześniej z wszelkiego rodzaju bransoletkami, naszyjnikami czy opaskami, jak również zegarkami czy okularami (wyczekiwane Google Glass). Obserwując trend szpikowania przedmiotów codziennego użytku płytkami drukowanymi można dojść do wniosku, że za kilka lat nawet krzesło i szafa będą w stanie synchronizować się z naszymi telefonami, dając nam konkretne informacje ile czasu dzisiaj siedzieliśmy czy poświęciliśmy na dobór ubioru... Szaleństwo!

Źródło: Kickstarter

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu