Mobile

Elektroniczny papier zasilany za pośrednictwem NFC. Oto przyszłość statycznych wyświetlaczy?

Tomasz Popielarczyk
Elektroniczny papier zasilany za pośrednictwem NFC. Oto przyszłość statycznych wyświetlaczy?

Do czego wykorzystujecie moduł NFC w swoich smartfonach? Ja zrobiłem z niego użytek tylko raz w jakiejś grze. Na szczęście wkrótce może on się stać zn...

Do czego wykorzystujecie moduł NFC w swoich smartfonach? Ja zrobiłem z niego użytek tylko raz w jakiejś grze. Na szczęście wkrótce może on się stać znacznie bardziej przydatny i posłużyć na przykład do zasilenia... wyświetlacza E Ink. Prototyp tego rozwiązania właśnie zaprezentowano.

Okazuje się, że NFC nie musi tylko służyć do przesyłania danych na niewielkie odległości, ale może też dostarczyć energię do innego urządzenia. Zastosowanie dla tej funkcji znaleziono w wyświetlaczu E Ink, nazywanym też elektronicznym papierem. Naukowcy z uniwersytetów w Waszyngtonie i Massachusetts wraz z Intelem opracowali urządzenie o nazwie NFC-WISP E-ink Display Tag. Rezultaty przedstawiono na wideo ukazującym możliwości prototypu.

Wykorzystywane jest tutaj sprzężenie indukcyjne, które służy do zasilenia małego, 2,7-calowego ekranu.Energia jest natomiast przechowywana w miniaturowej baterii o grubości 0,17 mm i pojemności 1 mAh. Technologia E Ink ma to do siebie, że potrzebuje zasilania jedynie podczas zmiany wyświetlanych treści, a więc po przesłaniu treści do urządzenia może ono jeszcze przez jakiś czas "przełączać strony". Przykładowo na wideo powyżej przesłano w ten sposób zrzut ekranu ze smartfona z Androidem. Prototyp posiada 0,5 MB pamięci FRAM i może przechować ok. 20 obrazków.

Twórcy informują, że 2,7-calowy ekran to jedynie przykład, bo w praktyce można również zrobić to samo z 10-calowym wyświetlaczem. Różnica będzie sprowadzała się do czasu, który użytkownik będzie musiał poświęcić na zasilenie go za pomocą telefonu (czy też innego urządzenia) z NFC.

Do czego można wykorzystać takie urządzenie? Możliwości jest dość dużo, począwszy od map, list zakupów i innych informacji, a na plakietkach czy nawet wizytówkach skończywszy. Wyprodukowanie serii ekranów tego typu nie powinno być bowiem szczególnie drogie, zważywszy na zastosowane materiały.

We wrześniu rozwiązanie to zostanie zaprezentowane na pierwszych konferencjach i targach. Autorzy przed końcem roku chcą uczynić projekt na tyle stabilnym i udokumentowanym, by móc otworzyć zasadach open source źródła dotyczące jego hardware oraz firmware. Perspektywa pierwszych urządzeń tego typu na rynku nie wydaje się zatem zbyt odległa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu