Polska

Elektroniczny dowód osobisty już w maju. Najpierw w Łodzi i Ełku

Grzegorz Ułan
23

Temat elektronicznych dowodów osobistych trochę ucichł w ostatnim czasie, ale nie znaczy to, że został odłożony. Już w maju zostaną uruchomione pierwsze testy w dwóch lokalizacjach - w Łodzi i Ełku, a od lipca dowody osobiste w telefonie wdrożone zostaną w całym kraju, tak więc na wakacje będziecie mogli udać się już bez fizycznego dowodu.

O co dokładnie chodzi z tymi elektronicznymi dowodami? Otóż każdy obywatel, który wyrazi chęć legitymowania się telefonem zamiast tradycyjnego dowodu, będzie mógł założyć konto na stronie GOV.PL. Będą tam wszystkie nasze dane z dowodu osobistego, a po powiązaniu konta z numerem telefonu, będziemy mogli nim posługiwać się przy identyfikacji w urzędach czy podczas kontroli Policji.

W przypadku, gdy odwiedzamy jakiś wybrany i uprawniony urząd publiczny, czy poddawani jesteśmy kontroli Policji, w celu potwierdzenia swojej tożsamości podajemy tylko nasz numer PESEL (podobno 30% obywateli pamięta swój numer) lub numer telefonu. Urzędnik wprowadza ten numer do systemu, a obywatel dostaje SMS-a z informacją o tym wraz z kodem, który przekazuje urzędnikowi do wprowadzenia na portalu.

Minister Anna Streżyńska zdradziła wczoraj przed sejmową komisją cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii, że cyklicznie dodawane będą nowe funkcje identyfikacji, takie jak elektroniczna legitymacja studenckiej czy potwierdzanie wykształcenia. A z uzyskanych przeze mnie informacji na zeszłorocznej konferencji wynika też, że w październiku planowany jest start mobilnych praw jazdy, a do końca roku ruszą mobilne dowody rejestracyjne i ubezpieczenia OC.

Oczywiście elektroniczny dowód osobisty jest opcjonalny, jeśli ktoś chce nadal korzystać z tradycyjnego dowodu, może nadal to robić, nie będzie wymagane zakładanie konta na GOV.PL.

Żródło: Informacyjna Agencja Radiowa IAR.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu